Jogurt Po Terminie- Czy Można Go Zjeść?

Masz w swojej lodówce jogurt, który przekroczył datę ważności? Lepiej go zjeść, czy wyrzucić?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy można zjeść przeterminowany jogurt?

Jeśli jogurt nie wykazuje żadnych niepokojących znaków, to można go zjeść, nawet gdy jest po terminie.

Zazwyczaj jogurty są oznaczone słowami “najlepiej spożyć do”, co nie oznacza, że po podanej dacie produkt nie będzie nadawał się do spożycia.

Jeśli znalazłeś jogurt, który jest kilka dni po terminie, to oznacza to, że produkt nadal może być przydatny do spożycia, ale może stracić swoją jakość i mieć gorszy smak, zapach czy konsystencję.

Jak długo po przekroczeniu daty przydatności do spożycia można zjeść jogurt?

Chociaż nie ma ustalonego czasu, po którym jogurt nagle zmieni się w produkt nie do spożycia, to zwykle jest tak, że możesz bezpiecznie cieszyć się nieotwartym jogurtem nawet przez około 2 tygodnie po dacie „najlepiej spożyć do”.

Jednak nie wszystkie jogurty są sobie równe.

Jeśli Twój jogurt ma owoce na dnie, to w takim przypadku lepiej trzymać się daty przydatności, ponieważ na owocach mogą powstać drożdże i pleśń.

Jeżeli otworzyłeś swój jogurt, może on być zjedzony do tygodnia po wydrukowanej na nim dacie. Dzieje się tak, ponieważ mikroorganizmy, które znajdowały się na łyżeczce i w powietrzu mogą przyspieszyć psucie się jogurtu.

Jak stwierdzić, czy jogurt rzeczywiście się zepsuł?

Jeśli jogurt się zepsuł, najważniejszym znakiem informującym o tym będzie zapach. Kwaśny lub jakikolwiek inny nieprzyjemny zapach jogurtu jest najlepszym sygnałem, mówiącym o tym, że produkt jest zepsuty.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, możesz również poszukać gromadzącej się warstwy płynu na górze. Nie zawsze jest to metoda, na której można polegać, dlatego najlepiej po prostu spróbować jogurtu.

Jeżeli jest bardziej kwaśny lub zwykle, to nadaje się tylko do wyrzucenia.

Co się stanie, jeśli zjesz zepsuty jogurt?

Jeśli zjesz lekko zepsuty jogurt, może to wywołać lekkie problemy żołądkowe, takie jak ból brzucha, biegunkę, czy wymioty.

Zazwyczaj właśnie tak się dzieje, ponieważ mocno zepsuty jogurt jest odrzucający na pierwszy rzut oka i automatycznie nie będziesz chciał go jeść.

Jak zachować świeżość jogurtu?

Aby bezpiecznie przechowywać jogurt, kluczem jest odpowiednia temperatura. Jogurt powinien trafić po zakupie do lodówki, która ma mniej niż 5 stopni Celsjusza.

Nie otwieraj go, dopóki go nie potrzebujesz, a jeśli kupiłeś większy pojemnik, upewnij się, że łyżka, której używasz, jest czysta i szczelnie zamknij pojemnik po użyciu.

Jeśli kupisz więcej jogurtu, niż zakładałeś, że zjesz w ciągu kilku tygodni, włóż go do zamrażarki. Jogurt można zamrozić na okres 1-2 miesięcy bez wpływu na smak. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawnie zamrozić jogurt, przejdź do tego artykułu.

Podsumowanie

Jeśli jogurt jest nieotwarty, często można go zjeść nawet do 2 tygodni po upływie terminu ważności, jeśli nie zmieni swojego smaku i zapachu. Jeśli jogurt ma kawałki owoców, nie powinno się go zjadać po upływie terminu ważności.