Kiedy Kiwi Jest Dojrzałe? (4 Znaki)

Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy kiwi jest dojrzałe?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Dojrzałe kiwi powinno lekko ustąpić po naciśnięciu kciukiem na owoc. Jeśli jest zbyt twarde, to jest niedojrzałe, a jeśli jest zbyt miękkie, to owoc jest przejrzały.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak rozpoznać dojrzałe kiwi?

1. Skórka

Skórka kiwi wygląda tak samo, niezależnie czy owoc jest dojrzały, czy nie. Jest zwykle brązowa, szorstka i rozmyta. Aby rozpoznać dojrzały owoc po skórce, należy upewnić się, czy nie ma żadnych siniaków, czy zabrudzeń, ponieważ mogą być to oznaki, że kiwi jest przejrzałe i papkowate w środku.

2. Zapach

Jeśli kiwi jest pachnące, możesz mieć pewność, że jest dojrzałe i gotowe do spożycia.

3. Twardość

Najskuteczniejszym sposobem określenia dojrzałości kiwi jest delikatne ściśnięcie owocu. Jeśli owoc ustąpi tylko trochę, to jest idealnie dojrzały. Z drugiej strony twardy jak skała owoc nie jest jeszcze dojrzały, a bardzo miękki owoc jest zbyt stary.

5. Smak

Niedojrzałe kiwi ma nieprzyjemny cierpki smak, a dojrzałe jest smaczne i słodkie. Smak nie powinien być sposobem sprawdzania dojrzałości kiwi, ponieważ pokrojone kiwi nie dojrzeje.

Przeczytaj również: Jak Prawidłowo Zamrażać i Rozmrażać Kiwi?

Jak przechowywać kiwi, aby dojrzało?

Aby kiwi dojrzało, warto przechowywać je w temperaturze pokojowej, najlepiej owinięte papierową torbą. Dzięki temu etylen, który owoc ten wydziela, pozostanie w torbie i kiwi dojrzeje szybciej.

Ten sam efekt będzie miało trzymanie kiwi w misce z ryżem.

Na pewno nie należy trzymać niedojrzałego kiwi w lodówce, ponieważ zimna temperatura uniemożliwi dojrzewanie. Dobrym pomysłem jest trzymanie w lodówce dojrzałego kiwi i można to robić nawet przez miesiąc.