Kiełbasa Po Terminie Ważności- Czy Można Ją Jeść?

Czy coś się stanie, gdy zjesz przeterminowaną kiełbasę?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy można zjeść kiełbasę po upływie terminu przydatności do spożycia?

To, czy możesz zjeść kiełbasę po terminie, zależy głównie od tego, jak ją przechowujesz. 

Mięso, które jest w kiełbasie może bardzo szybko się zepsuć. Każdy rodzaj mięsa zepsuje się, jeśli będzie przechowywany na zewnątrz przez określony czas. 

Ponadto mięso jest wrażliwe na temperaturę. Bez optymalnych warunków może ono ulec utlenieniu i skwaśnieć. Taka kiełbasa może zawierać szkodliwe drobnoustroje, toksyny i bakterie.

Taki produkt nie jest dobry dla zdrowia i może wywoływać wiele chorób. Poza tym, w kiełbasie znajduje się wiele konserwantów, które po upływie daty ważności zmieniają się w zupełnie inne, szkodliwe związki.

Jeśli trzymasz więc kiełbasę w temperaturze pokojowej, prawdopodobnie będzie ona nieprzydatna do spożycia już po kilku godzinach.

Jeśli jest trzymana w lodówce, może zachować świeżość przez kilka dni. 

Jeżeli masz kiełbasę, której termin ważności już minął, to jeśli trzymałeś ją w lodówce, może być ona jeszcze zdatna do spożycia przez 1-2 dni. Temperatura utrzymywana przez lodówkę może opóźnić proces utleniania o dzień lub dwa. 

Jeśli chodzi o gotowaną kiełbasę, to nie są tam obecne związki, które mogłyby się utleniać, dlatego gotowane kiełbasy mogą zachować świeżość nieco dłużej niż surowe.

Jeśli przechowujesz kiełbasę w zamrażarce, może one pozostać dobra nawet 2-3 miesiące po dacie, a często nawet dłużej.

Jak przechowywać kiełbasę, by była świeża na dłużej?

Jeśli chcesz, by kiełbasa była jak najdłużej świeża, przechowuj ją w lodówce po uprzednim wysuszeniu i przykryciu folią aluminiową. Możesz ją również przechowywać w osobnym pudełku. 

Poza tym, przed umieszczeniem kiełbasy w lodówce, sprawdź, czy nie ma w niej żadnych zepsutych kawałków, które mogłyby szybko zepsuć całą kiełbasę.

Jeśli nie otworzyłeś opakowania, możesz przechowywać je w lodówce przez ponad tydzień. Ale jeśli już otworzyłeś je, musisz spożyć produkt w ciągu tygodnia. 

Tak więc kupuj tylko ilość, którą jesteś pewien, że możesz spożyć w danym przedziale czasowym. 

Pamiętaj też o tym, że jeśli trzymasz kiełbasę w temperaturze wyższej niż 4 stopnie, powinna ona być tam maksymalnie dwie godziny.

Jak rozpoznać, czy kiełbasa się zepsuła?

Niezależnie od rodzaju kiełbasy, oznaki zepsucia zawsze są takie same.

Po pierwsze, zepsute mięso wydziela specyficzny, ostry i nieprzyjemny zapach. Zawsze przed zjedzeniem kiełbasy, która jest po terminie, zrób test zapachu.

Następnie zwróć uwagę na kolor. Świeża kiełbasa ma niejednolity kolor na powierzchni, choć czasem może on się różnić. Z kolei zepsuta kiełbasa może różnić się kolorem. Tam, gdzie jest zepsuta może mieć ciemniejszy kolor.

Następnie sprawdź, czy jest widoczna pleśń. Grzyb bardzo łatwo rozwija się na mięsie i objawia się jako szarawa pleśń. Dodatkowo kiełbasa może stać się bardzo sucha.

Kiedy mięso się psuje, ma specyficzny kwaśny smak. Można go poczuć od razu, dlatego warto wziąć niewielki kęs kiełbasy, by ostatecznie stwierdzić, czy jest zepsuta.

Co się stanie, jeśli zjesz przeterminowaną kiełbasę? 

To, co stanie się po zjedzeniu przeterminowanej kiełbasy to kwestia indywidualna.

Najczęstsze problemy po zjedzeniu przeterminowanej kiełbasy występują z przewodem pokarmowym. Zwykle dochodzi do zatrucia pokarmowego, w tym bóli brzucha, biegunki, wymiotów, nudności i gorączki.

Warto w tym czasie być odpowiednio nawodnionym, ponieważ traci się dużo płynów.

Poza tym przeterminowana żywność może zawierać szkodliwe chemikalia. W produktach mięsnych stosowane są konserwanty azotanowe, które po pewnym czasie mogą przekształcić się w substancje rakotwórcze.

Podsumowanie

Kiełbasa powinna być zdatna do spożycia 1-2 dni po upływie terminu ważności, jeśli była trzymana w lodówce. Można ją zjeść, jeśli nie wykazuje objawów zepsucia, np. nie ma kwaśnego smaku i nieprzyjemnego zapachu.