Czy Można Bezpiecznie Jeść Masło Orzechowe Po Terminie?

Masz w szafce masło orzechowe po dacie i nie wiesz, czy można je bezpiecznie zjeść?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Masło orzechowe można spożywać po terminie, jeśli zapach pozostał bez zmian, oraz nie zmienił się kolor, oraz konsystencja produktu.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak długo można jeść masło orzechowe po terminie ważności?

Słoiki z masłem orzechowym mają nadrukowaną datę przydatności do spożycia. To, jak długo można je spożywać, zależy od sposobu przechowywania.

Nieotwarte masło orzechowe nadaje się do spożycia długo, ponieważ nie ma kontaktu z powietrzem. 

Otwarte masło orzechowe, którego data ważności już minęła, powinno zostać wyrzucone, ponieważ powietrze zareagowało z produktem i rozwinęło się nieprzyjemne posmaki zjełczałych orzechów.

Jak stwierdzić, czy masło orzechowe jest zepsute?

Zepsute masło orzechowe ma tendencję do zmiany tekstury ze zwykłej gładkiej i kremowej na twardą i suchą. Kolor też się zmieni, stając się ciemniejszy. Zapach może również być słabszy.

Ryzyko związane z jedzeniem przeterminowanego masła orzechowego nie jest duże i zwykle jedynym skutkiem ubocznym jest gorszy smak produktu. Czasem mogą jednak wystąpić łagodne objawy biegunki.

Najlepiej kupować małe ilości masła orzechowego, by nie mieć obaw o jego zmarnowanie lub pogorszenie jakości.

Jak przechowywać masło orzechowe?

Słoik z masłem orzechowym powinien być zawsze zamknięty, gdy nie jest używany. Masło orzechowe zawiera tłuszcz, więc tlen może zmienić smak i zapach produktu.

Masło orzechowe przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, najlepiej w spiżarni lub ciemnej szafce kuchennej.

W przypadku dłuższego przechowywania dobrym rozwiązaniem jest trzymanie otwartego masła orzechowego w lodówce, ponieważ otwarte masło orzechowe w temperaturze pokojowej szybciej traci smak.

Minusem przechowywania masła orzechowego w lodówce jest to, że staje się ono znacznie twardsze i trudniej je rozsmarować.