Mozzarella Po Terminie- Czy Można Ją Jeść?

Czy mozzarella po terminie nadaje się do zjedzenia?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Czy mozzarella może się zepsuć?

Ser mozzarella z czasem ulega degradacji. Jest to miękki ser, który ma krótszą żywotność w porównaniu do twardych serów.

Ale jak długo potrwa, zanim mozzarella się zepsuje, będzie zależeć od różnych czynników, w tym od sposobu jej przechowywania. 

Jeśli na przykład zostawisz ser na blacie kuchennym, przyspieszysz proces psucia się. Bakterie rosną szybko w temperaturze pokojowej. Jeśli mozzarella pozostanie w cieple dłużej niż dwie godziny, należy ją wyrzucić.

Aby zapobiec psuciu się mozzarelli, zawsze przechowuj ją w lodówce, a jeszcze lepiej zamrażaj.

Jak długo mozzarella jest przydatna do spożycia?

Mozzarella po terminie powinna być zdatna do spożycia przez kolejne 7 dni, jeśli jest nieotwarta i przez 3-8 dni, jeśli została otwarta.

Mozzarella zazwyczaj nie ma długiej żywotności. W przeciwieństwie do popularnych twardych serów, takich jak parmezan, które można przechowywać do 9 miesięcy, mozzarella zwykle jest zdatna do spożycia około 3-4 tygodnie od wyprodukowania.

Nieotwarty ser mozzarella może być przechowywany do 7 dni po dacie przydatności do spożycia. Po otwarciu opakowania ser zachowuje świeżość 3-8 dni. Mrożona mozzarella może być dobra 5-6 miesięcy po terminie przydatności do spożycia.

Po otwarciu mozzarelli resztki należy spożyć w ciągu siedmiu dni. Należy jednak pamiętać, że ser nie będzie smakował tak świeżo, jak po pierwszym otwarciu. Jego jakość szybko się pogorszy, przez co z czasem traci swój smak i świeżość.

Jak sprawdzić, czy mozzarella jest zepsuta?

Ponieważ sery miękkie mają wyższą zawartość białka niż sery twarde, mają tendencję do szybszego psucia się. Oto jak dowiedzieć się, czy mozzarella jest zepsuta.

1. Sprawdź opakowanie

Najczęstszą nieprawidłowością jest obrzęk opakowania. Jeśli opakowanie mozzarelli wydaje się nabrzmiałe, prawdopodobnie ser jest niezdatny do spożycia. Dla pewności możesz jednak zajrzeć do środka.

2. Poszukaj śladów pleśni

Pleśń rozwija się, gdy mozzarella nie jest odpowiednio przechowywana, a bakterie zaczynają ją rozkładać. Sprawdź wzrokowo ser, a jeśli zobaczysz niebieskie lub zielone plamy, wyrzuć go. 

Bez względu na to, jak małe są plamy, ser nie nadaje się już do spożycia i należy go wyrzucić.

3. Zbadaj, czy ser nie jest suchy

Zbadaj brzegi mozzarelli pod kątem oznak wysuszenia lub stwardnienia. Jeśli ser nie był właściwie przechowywany, lub minął jego termin przydatności do spożycia, wilgoć, która czyni go miękkim, smacznym i aromatycznym, może zacząć odparowywać. 

Wysuszenie będzie widoczne głównie na krawędziach. Jeśli nie ma śladów pleśni, nadal możesz spożywać ser po wcześniejszym odcięciu suchych fragmentów.

4. Zwróć uwagę na zapach

Jeśli ser ma dziwny zapach, wyrzuć go. Należy jednak pamiętać, że zapach mozzarelli może się różnić w zależności od marki. Niektóre sery będą miały silniejszy zapach niż inne i odwrotnie.

Jeśli trzymasz się jednej marki, prawdopodobnie już wiesz, jak powinna pachnieć Twoja mozzarella. Zapach kwaśnego mleka to znak, że należy pozbyć się produktu.

5. Spróbuj sera

Jeśli nadal nie masz pewności, czy mozzarella nadaje się do jedzenia, ugryź mały kawałek sera. Jeśli mały kęs powoduje pieczenie lub mrowienie języka, wypluj go od razu i pozbądź się sera.

Jak odpowiednio przechowywać mozzarellę?

Aby ser mozzarella się nie zepsuł, zawsze przechowuj go w lodówce lub zamrażarce. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci go odpowiednio przechowywać.

1. Przechowuj mozzarellę w płynie

Jeśli opakowanie z mozzarelli ma płyn, nie wyrzucaj go. Pomoże to utrzymać wilgotność sera. Płyn jest zwykle produktem ubocznym wytwarzania sera. Zawsze trzymaj w nim mozzarellę. Możesz też dodać odrobinę wody z solą i trzymać mozzarellę w misce.

2. Przechowuj mozzarellę w oryginalnym opakowaniu

Mozzarella jest zwykle sprzedawana w plastikowym opakowaniu. Po otwarciu sera pamiętaj, aby zawinąć go z powrotem, aby zablokować dostęp powietrza i zapobiec stwardnieniu lub wyschnięciu.

3. Umieść mozzarellę w szufladzie na warzywa

Szuflada na świeże warzywa często znajduje się na dole lodówki i to tam prawdopodobnie przechowujesz zielone warzywa liściaste. Ponieważ poziom wilgotności jest inny niż w pozostałej części lodówki, jest to najlepsze miejsce do przechowywania mozzarelli, ponieważ będzie ona wilgotna.

Co się stanie, gdy zjesz zepsutą mozzarellę?

To, czy spożywanie starego sera mozzarella spowoduje chorobę, czy nie, będzie zależeć od poziomu zepsucia. W większości przypadków spożywanie sera, który ma kilka dni po dacie przydatności do spożycia, nie spowoduje choroby.

Problem pojawia się, gdy ser jest już po dacie i jest spleśniały lub zawiera bakterie, które mogą wywołać chorobę. Szczególnie pleśń może przenosić E. coli, Brucellę, Salmonellę, Listerię i wiele innych bakterii, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Zawsze uważaj na mozzarellę z pleśnią. Miękkie sery mają zwykle więcej wilgoci w przeciwieństwie do twardych serów.

Odcinanie spleśniałych części prawdopodobnie nie sprawi, że produkt będzie bezpieczny do spożycia. Nawet jeśli odetniesz srebro pleśni, utrzymujące się drobnoustroje nadal mogą powodować choroby przenoszone przez żywność.

Czy mozzarellę można mrozić?

Zamrażanie sera mozzarella to świetny sposób na przedłużenie jego przydatności do spożycia. Sposób, w jaki to zrobisz, będzie jednak zależał od postaci, w jakiej jest ser.

Na przykład, jeśli mozzarella jest w postaci dużej kulki, należy pokroić ją w plastry, aby nie musieć zjadać całego sera po rozmrożeniu. Po pokrojeniu sera najlepiej umieścić go w hermetycznym pojemniku i włóż do zamrażarki.

Jeśli masz świeżą mozzarellę, pamiętaj, aby przed zamrożeniem produktu spuścić płyn i wilgoć. Po zamrożeniu woda krzepnie i tworzy kryształki lodu.

Ważną kwestią do zapamiętania podczas zamrażania świeżej mozzarelli jest to, że nawet jeśli pozbędziesz się płynu przed zamrożeniem, tekstura sera zmieni się po rozmrożeniu. Ser stanie się nieco miękki i wodnisty i może nie smakować tak dobrze, jak świeży ser.

Dobrą wiadomością jest to, że świeża mozzarella nadal będzie dobra po stopieniu. Może być stosowana jako dodatek do pizzy, w jajecznicy lub w każdym innym daniu, które wymaga roztopionej mozzarelli.