Chcesz zamrozić brukselkę w prawidłowy sposób?
Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić.
Krótkie streszczenie artykułu:
Brukselkę można zamrozić na 12 miesięcy w zamrażarce, gdzie zachowa swoje właściwości. Przed zamrożeniem warto odciąć łodygi brukselki i ją zblanszować, by zachowała w zamrażarce wysoką jakość.
Poznajmy wszystkie ważne fakty.
Czy można zamrozić brukselkę?
Brukselkę można bez problemu zamrozić. Dzięki temu możesz przedłużyć jej okres przydatności do spożycia nawet do 12 miesięcy. Dla porównania brukselka w lodówce może być przechowywana jednie 5 dni, po czym zaczyna się psuć.
Oczywiście można kupować mrożone brukselki, ale po pierwsze ich jakość może być gorsza, a po drugie są po prostu droższe. Poza tym, jeśli masz w domu za dużo brukselek, to po prostu trzeba je zamrozić.
Należy pamiętać o tym, by mrozić jedynie świeże brukselki i to we właściwy sposób. Jeśli wybierzesz nadpsute brukselki, z pewnością zepsują się w zamrażarce bardzo szybko.
Jak powinny wyglądać brukselki, które chcesz zamrozić?
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest kolor. Zdrowa i świeża brukselka powinna mieć jasnozielony kolor. Te, które mają żółty kolor, lub czarne plamy mogą być już stare, więc lepiej ich unikaj.
Następnie spójrz na rozmiar. Wybierz mniejsze brukselki, które są również ciężkie jak na swój rozmiar. Duże brukselki mogą być stare i nie smakować dobrze.
Na koniec warto zrobić test kciuka. Jeśli naciśniesz lekko brukselkę i jest twarda, to znaczy, że jest świeża. Jeśli warzywo jest papkowate lub miękkie, oznacza to, że nie należy go zamrażać.
Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.
Jak zamrozić brukselkę?
Oto instrukcja krok po kroku jak mrozić brukselkę.
1. Odetnij łodygi
Odcinanie łodyg to dość prosty proces. Polega on na odkrojeniu nożem łodygi, która łączy się z główką brukselki. Jest to trochę czasochłonne, ponieważ trzeba oddzielić łodygę od każdej brukselki z osobna.
2. Umyj i osusz brukselki
Brukselki bez łodyg umieszczamy teraz w misce z zimną wodą i solą na 30 minut. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnego robactwa czyhającego w brukselce. Po 30 minutach należy wyjąć z wody brukselkę i opłukać ją z soli.
3. Zblanszuj (opcjonalne, ale zalecane)
Nie trzeba blanszować brukselki, ale lepiej to zrobić. Dzięki blanszowaniu zamrożona brukselka zachowa swoje właściwości zdrowotne, będzie jędrna i świeża, a jej czas, jaki może spędzić w zamrażarce wydłuży się.
Blanszowanie jest proste. Doprowadź wodę w garnku do wrzenia, po czym wsyp brukselkę i gotuj przez 3-4 minuty. Po tym czasie natychmiast wyjmij brukselkę i przesyp ją na 5 minut do miski z zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania.
4. Wysusz warzywo
Następnie odcedź brukselkę i połóż ją na czystym ręczniku kuchennym, aby pozbyć się nadmiaru wody. Brukselka powinna być całkowicie sucha przed przejściem do następnego kroku.
5. Zamroź wstępnie brukselkę
Następnie wyłóż blachę do pieczenia lub tacę pergaminem i ułóż na niej suchą brukselkę tak, by główki nie stykały się ze sobą. Umieść tacę w zamrażarce na około godzinę.
6. Przechowywanie
Teraz wyjmij tacę z zamrażarki. Umieść zamrożone brukselki w torbie do zamrażania lub hermetycznym pojemniku, szczelnie zamknij i przechowuj w zamrażarce.
Jak rozmrozić brukselkę?
Brukselka jest mała, więc szybko się rozmraża. Aby ją rozmrozić, możesz po prostu wystawić ją na blat kuchenny na 10-15 minut.
Jeśli robisz na przykład zupę, możesz wrzucić zamrożoną brukselkę od razu do garnka, a ciepło szybko ją rozmrozi.
Jeśli zblanszowałeś brukselkę, to nie sprawdzi się ona tak dobrze, np. sałatkach lub surówkach, gdzie jej chrupkość jest niezbędna, ale ta miękkość będzie idealna do zup, czy gulaszów.