Mrożenie Papryki: Szybki Poradnik Krok Po Kroku

Jak prawidłowo zamrozić paprykę?

W tym poradniku dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Paprykę można zamrozić nawet na rok w zamrażarce, jednak najlepszą jakość zachowa w pierwszych 6 miesiącach. Przed zamrożeniem najlepiej pozbyć się łodygi, rdzenia i nasion.

Dowiedzmy się więcej.

Czy można zamrozić paprykę?

Paprykę można z powodzeniem zamrozić i w przeciwieństwie do niektórych produktów, nie musi być ona uprzednio blanszowana.

Papryka po zamrożeniu zachowa swój smak, jednak jej konsystencja może się nieco zmienić i po wyjęciu z zamrażarki zaleca się użycie papryki do dań gotowanych.

Jakie są zalety mrożenia papryki?

Mrożenie papryki to świetny sposób na przedłużenie jej przydatności do spożycia. Chociaż papryka jest dostępna przez cały rok, jej szczyt sezonu trwa od połowy lata do jesieni. 

Wtedy smakuje najlepiej i kosztuje najmniej. Zamrożenie papryki w tym czasie nie tylko zachowa ją w najlepszym wydaniu, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.

Zamrażanie papryki może również pomóc w zapobieganiu marnowaniu żywności. Jeśli masz więcej papryki, niż potrzebujesz, zamrożenie to świetny sposób na jej przechowywanie, dopóki nie będziesz jej potrzebować.

Zamrożenie papryki można również wykorzystać jako sposób na przygotowanie posiłku. Paprykę można zamrozić w całości lub pokroić. Można ją następnie szybko dodać do przepisu bez rozmrażania, co może być oszczędnością czasu.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak prawidłowo zamrozić paprykę?

Oto jak prawidłowo zamrozić paprykę.

  1. Wybierz papryki, które są gładkie, błyszczące i mają żywe kolory. Powinny być jędrne i ciężkie jak na swój rozmiar. Unikaj tych, które są pomarszczone, miękkie lub mają skazy.
  2. Umyj papryki pod zimną wodą. Usuń naklejki, jeśli mają.
  3. Osusz papryki dobrze ręcznikiem kuchennym.
  4. Przekrój papryki na pół, usuwając rdzeń, łodygę i nasiona. Możesz zostawić je przecięte na pół lub pokroić na jeszcze mniejsze kawałki. Możesz też zamrozić paprykę w całości, jednak krojenie jej i usunięcie środka oszczędzi dużo miejsca.
  5. Kawałki papryki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak, by się nie stykały. Zamrażaj je przez co najmniej godzinę.
  6. Przenieś wcześniej zamrożone kawałki papryki do szczelnej torby lub pojemnika. Jeśli zamrażasz w całości, zawiń każdą paprykę z osobna w folię spożywczą, a następnie włóż do zamrażarki. Po zamrożeniu przenieś całą paprykę do szczelnej torby lub pojemnika.

Jak długo możesz zamrażać paprykę?

Papryka wytrzyma w zamrażarce ponad rok, jednak dla najlepszej jakości użyj jej w ciągu 6 miesięcy od zamrożenia. W ten sposób będziesz mieć pewność, że papryka będzie smakować najlepiej.

Jak możesz wykorzystać mrożoną paprykę?

Zamrożona papryka świetnie sprawdza się w daniach gotowanych. Można ją stosować jako zamiennik świeżej papryki w tych przepisach i nie trzeba jej rozmrażać przed użyciem. 

Jedyne co trzeba zrobić to zarezerwować trochę więcej czasu na jej gotowanie.

Papryka, która została zamrożona w całości, najlepiej nadaje się do przepisów na faszerowaną paprykę, które wymagają pieczenia.

Zamrożona papryka nie ma takiej samej chrupkości po rozmrożeniu, więc staraj się unikać jej stosowania w niegotowanych potrawach, takich jak sałatki.