Czy Można Jeść Niedojrzałe Mango? (Co Musisz Wiedzieć)

Czy niedojrzałe mango nadaje się do spożycia? Jak rozpoznać, kiedy jest dojrzałe?

Na te i inne pytania odpowiedź poznasz w tym artykule.

Czy można jeść niedojrzałe mango?

Jedzenie niedojrzałego mango jest całkowicie bezpieczne, a nawet może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne w porównaniu z dojrzałym. Niedojrzałe mango zawiera więcej witaminy C i błonnika niż dojrzałe, co może korzystnie wpływać na zdrowie. 

Jednak jedzenie niedojrzałego mango sprawia, że smak tego owocu nie jest zbyt słodki, a poza tym jest ono trudne do zgryzienia.

Jak rozpoznać, że mango jest dojrzałe?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy mango jest dojrzałe, jest delikatne naciśnięcie go kciukiem. Jeśli poczujesz, że miąższ jest lekko miękki, owoc jest dojrzały. Jeśli twardy, najprawdopodobniej mango jest niedojrzałe.

Kupowanie niedojrzałego mango nie powinno być problemem. Owoc ten, podobnie jak kiwi, awokado, czy banany, nadal dojrzewa po zerwaniu.

Wręcz rekomenduje się kupowanie twardszych mango, ponieważ masz więcej czasu, by go zjeść, zanim się zepsuje.

Co zrobić, by mango dojrzało szybciej?

Jeśli kupisz niedojrzałe mango i chcesz cieszyć się jego smakiem tak szybko, jak to możliwe, pamiętaj o następujących czynnościach:

– Umieść mango w papierowej torbie. Mango emituje etylen- gaz, który pomaga mu szybciej dojrzeć. Mango w plastikowej torbie sprawi, że gaz pozostanie blisko owocu przez dłuższy czas.

– Umieść mango w pobliżu innych owoców wydzielających etylen. Najlepsze z nich to banany, jabłka i awokado.

-Trzymanie razem większej ilości mango przyspieszy proces dojrzewania w porównaniu do trzymania tylko jednego mango w misce z owocami.

Jeśli planujesz zjeść je szybko, możesz skorzystać z powyższych metod i często je sprawdzać, ponieważ, mango ma tę irytującą cechę, że zbyt szybko przechodzi od stanu niedojrzałego do przejrzałego.

Jeśli jednak planujesz przechowywać mango przez dłuższy czas, możesz umieścić je z dala od innych produktów w lodówce, najlepiej w hermetycznym pojemniku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przechowywania mango, między innymi czy można je zamrozić, przeczytaj ten artykuł.

Jak kupić dobre mango?

Oto co należy sprawdzić przed zakupem mango, aby się nie rozczarować.

-Tekstura: Konsystencja powinna być twarda, ale po naciśnięciu kciukiem powinna trochę ustąpić. Upewnij się, że nie ma żadnych dziwnych miękkich miejsc. Owoc nie powinien też mieć żadnych zmarszczek ani pęknięć.

-Zapach: Dobre mango będzie miało pachnący słodki zapach. Jeśli zapach jest zbyt słodki, może to oznaczać, że jest zbyt dojrzałe. Jeśli konsystencja jest dobra, możesz kupić mango, które pachnie słodko, jeśli planujesz je zjeść tego dnia.

-Kolor: Sam kolor nie jest dobrym wskaźnikiem stopnia dojrzałości mango. Jeśli na kolorze są jednak dziwne ciemne plamy, może to oznaczać, że mango jest zepsute.

Czy jedzenie skórki mango jest bezpieczne?

Skórka mango jest bezpieczna do jedzenia, ale najprawdopodobniej nie będzie to przyjemne doświadczenie, ponieważ jest twarda, a smak może być gorzki, więc lepiej nie jeść jej na surowo.

Możesz użyć je podczas gotowania, a także zrobić z niej syrop.