Piwo Po Terminie Ważności- Czy Można Je Wypić?

Co się stanie, gdy wypijesz przeterminowane piwo?

W tym artykule opowiem Ci wszystko, na ten temat.

Czy piwo może się przeterminować?

Piwo może się przeterminować, ponieważ jest zrobione z naturalnych surowców roślinnych, które naturalnie rozkładają się z czasem. Nie można nic zrobić, by zatrzymać naturalny rozwój bakterii i reakcje chemiczne w miarę upływu czasu.

Prawie każde piwo produkowane komercyjnie ma datę ważności lub datę przydatności do spożycia. Data ta jest bardzo orientacyjna, ponieważ to, kiedy piwo się zepsuje, zależy od wielu czynników.

Jednak producenci piwa zwykle umieszczają bardzo ostrożną datę przydatności do spożycia, ponieważ nie chcą psuć reputacji ich produktu i chcą, by piwo było spożyte możliwie jak najszybciej, by zachowało najlepszą możliwą jakość.

Co może się stać, gdy wypijesz przeterminowane piwo?

Gdy wypijesz przeterminowane piwo, doświadczysz co najwyżej doświadczysz lekkiego rozstroju żołądka.

Wiele piw jest pasteryzowanych w taki sam sposób, jak każdy inny produkt. Puszki i butelki są przepuszczane przez strumień gorącej wody o temperaturze około 60 stopni, aby zabić wszelkie bakterie i zatrzymać wzrost drożdży w piwie.

Z kolei piwo niepasteryzowane nie jest poddawane temu etapowi, aby zachować świeżość i jakość. Piwo niepasteryzowane powinno być spożywane w stanie świeżym i możliwie najbliższym terminie przydatności do spożycia. 

Nie należy go spożywać nieświeżego pod żadnym pozorem, ponieważ z całą pewnością może wywołać chorobę.

Jak długo po dacie ważności można wypić piwo?

Nie wszystkie piwa przeterminowują się w ten sam sposób. Ma to wiele wspólnego ze składem piwa oraz sposobem jego pakowania i przechowywania.

Piwa o wyższej zawartości alkoholu (8% i więcej), smakują lepiej, gdy są starsze, więc pozostawienie ich na półce przez kilka lat jest idealne, pod warunkiem, że podejmiesz staranne kroki w celu prawidłowego przechowywania. 

Otwarte piwo będzie miało naturalnie krótszą żywotność, ponieważ spłaszcza się w momencie otwarcia hermetycznego zamknięcia, nawet jeśli przechowujesz je w lodówce!

Zgodnie z ogólną zasadą, zamknięte piwo może być przechowywane przez 6-8 miesięcy w temperaturze pokojowej. Przy prawidłowym przechowywaniu i chłodzeniu zamknięte piwo można wypić nawet po roku od terminu ważności.

Jak stwierdzić, czy piwo jest zepsute?

Jednym z pierwszych sposobów stwierdzenia, czy jakość piwa uległa pogorszeniu, jest zwrócenie uwagi na dźwięk, jaki wydaje piwo podczas otwierania butelki lub puszki. 

Jeśli po otwarciu nie ma charakterystycznego syczącego dźwięku, oznacza to, że piwo straciło nasycenie dwutlenkiem węgla.

Jeśli piwo jest świeże, często zauważysz białą pianę unoszącą się do góry i przelewającą się. Jeśli jej nie ma, piwo prawdopodobnie jest zepsute.

Jeśli pijesz piwo z butelki, możesz oszacować, czy piwo jest zepsute poprzez sprawdzenie butelki. Jeśli jest zakurzona, to dobry znak, że piwo stało na półce przez jakiś czas.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to przytrzymać butelkę pod światło i sprawdzić, czy na dnie nie ma osadu. Jeśli to zauważysz, najlepiej będzie wyrzucić taki trunek. 

Możesz również sprawdzić, czy nie ma wycieków wokół uszczelnionego otworu butelki. Może to wskazywać na to, że butelka i piwo w niej znajdujące się w pewnym momencie zostały poddane działaniu wysokiej temperatury.

Możesz też oczywiście posmakować piwa. Jeśli poczujesz dziwny smak oraz nieprzyjemny aromat, to piwo straciło swoją jakość.

Co sprawia, że piwo psuje się szybciej?

1. Ekspozycja na światło

Ekspozycja na światło, w szczególności promienie ultrafioletowe (UV), może spowodować rozpad związków pochodzących z chmielu w piwie i połączenie ich ze związkiem siarki. 

Uwalnia to nieprzyjemny zapach i powoduje, że twoje piwo smakuje jak rozmoczony karton. Im więcej chmielu w piwie, tym większe prawdopodobieństwo zepsucia się piwa.

2. Utlenianie

Utlenianie to reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy cząsteczki tlenu wchodzą w interakcję z cząsteczkami piwa i innymi składnikami, które nadają napojowi smak.

Utlenianie w ciemnych piwach zmienia słodowe smaki na smaki gnijących owoców. W jasnym piwie utlenianie usunie wszystkie chmielowe, słodowe posmaki, pozostawiając smak mokrego papieru. 

Piwo może być wystawione na działanie tlenu na prawie każdym etapie procesu warzenia. Domyślnie piwo zawiera niewielką ilość tlenu, a związki aromatyczne i smakowe zawarte w chmielu w piwie z czasem utleniają się, powodując ich rozproszenie.

3. Ekspozycja na bakterie

Infekcje bakteryjne w piwie należą do rzadkości. Zawartość alkoholu w piwie, który działa jako naturalny środek konserwujący, zwykle bardzo utrudnia bakteriom przeżycie i rozwój. Jeśli jednak bakterie znajdą sposób, aby dostać się do piwa, z pewnością zaczną je wyżerać.

Jak prawidłowo przechowywać piwo?

Piwo jest niezwykle delikatne i jest wiele rzeczy, które mogą je zepsuć. Aby mieć pewność, że każde kupowane przez Ciebie będzie smakowało dobrze, to trzymaj się tych prostych wskazówek.

1. Przechowuj je w lodówce: Chłodzenie nie tylko utrzymuje piwo w niskiej temperaturze, ale także chroni je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Idealna temperatura do przechowywania piwa wynosi 10-13 stopni.

2. Przechowuj piwo w ciemnym miejscu: Jeśli zdecydujesz się przechowywać piwo w temperaturze pokojowej – wybierz chłodne, ciemne pomieszczenie, w którym występują minimalne wahania temperatury. 

3. Trzymaj piwo w pozycji pionowej: Gdy piwo leży na boku, wystawiasz większą powierzchnię na utlenianie. Piwo, które stoi pionowo, wystawi tylko górną powierzchnię piwa na powietrze lub niepotrzebne utlenianie.

Podsumowanie

Piwo trzymane w temperaturze pokojowej powinno być zdatne do wypicia 6-8 miesięcy po upływie terminu ważności. Jeśli smak piwa się nie zmienił, nie powinny wystąpić skutki uboczne, takie jak lekki rozstrój żołądka.