Pleśń Na Jedzeniu? Czy Można Ją Odkroić? (Ważne Informacje)

Chcesz dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji na temat pleśni na jedzeniu?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Pleśń na jedzeniu powstaje w wyniku ciepła i wilgoci. W przypadku pleśni na twardych pokarmach można ją odkroić, a miękkie pokarmy z pleśnią należy wyrzucić, ponieważ pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia.

Poznajmy więcej ważnych informacji.

Czym jest pleśń?

Pleśń to grzyb, który tworzy wielokomórkowe, nitkowate struktury. Można ją zauważyć na jedzeniu w postaci puszystej, rozmytej lub zakurzonej tekstury. Wytwarza zarodniki, które nadają jej zielony, biały, czarny lub szary kolor.

Spleśniałe jedzenie smakuje jak mokry brud i ma nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli pleśń jest widoczna tylko na powierzchni, jej korzenie mogą tkwić głęboko w żywności.

Pleśń wzrasta w wilgotnych i ciepłych warunkach, a jedzenie jest idealną materią. Aby zapobiec pleśni, stosuje się techniki konserwacji żywności, takie jak marynowanie, zamrażanie, czy suszenie.

Jaka żywność jest podatna na pleśń?

Pleśń może występować na większości produktów, ale niektóre są bardziej podatne na rozwój pleśni niż inne. Szczególnie wrażliwa jest świeża żywność o dużej zawartości wody.

Produkty, które lubią pleśń to owoce, np. truskawki, winogrona, jabłka, warzywa, np. pomidory, kalafior, papryka, chleb bez konserwantów, ser, mięso, mleko, czy żywność przetworzona.

Pleśń potrzebuje do życia tlenu, dlatego często rozwija się, gdy otworzymy opakowanie z produktem. Jak już wspomniałem wcześniej, pleśń potrzebuje też wilgoci, choć istnieją rodzaje pleśni, które poradzą sobie i bez niej.

Pleśni często towarzyszą bakterie, które prowadzą do chorób przenoszonych przez żywność, objawiającymi się nudnościami, biegunką czy wymiotami.

Jak postępować z żywnością, na której jest pleśń?

Najbezpieczniej jest wyrzucić żywność, na której jest pleśń. Jeśli pleśni jest tylko trochę, również lepiej nie ryzykować, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzenie pleśni są wewnątrz jedzenia. Dotyczy to głównie miękkiego jedzenia.

Jeśli chodzi o twardą żywność, pleśń może nie znajdować się w jej wnętrzu i jeśli pleśni jest tylko trochę, można ją odkroić, chybachyba że cały produkt jest nią pokryty.

Produkty, od których możesz odkroić pleśń i ją zjeść to np. twarde owoce i warzywa, takie jak jabłka, papryka, marchew, twardy ser, salami, czy suche szynki. Najlepiej odciąć obszar około 2-3 cm wokół pleśni, aby zachować bezpieczeństwo.

Żywność z pleśnią, którą należy wyrzucić to pokrojony ser, twaróg, chleb, mięso, makaron, ziarna, dżemy, masło orzechowe, rośli strączkowe, wędliny, nabiał.

Co się stanie, gdy zjesz jedzenie z pleśnią?

Pleśń może wytwarzać toksyczne substancje chemiczne zwane mikotoksynami, które mogą powodować choroby, których zaawansowanie zależy między innymi od spożytej ilości.

Objawy to wymioty, biegunka, choroby wątroby, osłabienie układu odpornościowego, czy w długiej perspektywie nawet rak. Można też doznać niektórych tych skutków ubocznych poprzez dotyk lub wdychanie pleśni.

U osób uczulonych na pleśń w zależności od ilości jej spożycia, skutki uboczne mogą być silniejsze.

Co zrobić, by chronić jedzenie przed pleśnią?

Aby na żywności nie rozwijała się pleśń, zachowaj czystość w miejscu jego przechowywania, ponieważ zarodniki spleśniałej żywności mogą gromadzić się w lodówce lub innych miejscach.

W tym celu regularnie czyść wnętrze lodówki co kilka miesięcy. Ponadto dbaj o to, by ściereczki, gąbki, czy inne środki czystości były wolne od bakterii. Nie dopuszczaj żywności do gnicia oraz kupuj tyle jedzenia, które spożyjesz w ciągu kilku dni.

Przechowuj łatwo psującą się żywność w chłodnym miejscu. Pojemniki do przechowywania powinny być czyste i dobrze uszczelnione, aby zapobiec narażeniu na zarodniki pleśni w powietrzu. Jeśli planujesz przechować jedzenie dłużej, rozważ zamrożenie go.