Przechowywanie Dyni: Co Musisz Wiedzieć?

Chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat przechowywania dyni?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Dynię najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 10-16 stopni. By zapobiec gniciu, należy położyć dynię na materiale, np. kartonie.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać całą dynię?

Przed przechowywaniem dyni umyj ją i dokładnie wysusz. Możesz wytrzeć ją roztworem 5 ml wybielacza 1 l wody, aby zapobiec gniciu.

Dynia powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, takim jak garaż lub piwnica, gdzie temperatura wynosi 10-16 stopni. Dynie przechowywane w wyższych temperaturach stają się twarde i żylaste, a w niższych mogą ulec uszkodzeniu.

Najlepiej jest ułożyć dynię do góry dnem, by łodyga znajdowała się na dole. Nie poleca się kłaść dyni bezpośrednio na podłodze, tylko podłożyć pod nią tekturę, warstwę siana, lub inny materiał, by nie doprowadzić do gnicia.

Dzięki temu dynia będzie mogła przetrwać do 4 miesięcy, a nawet dłużej.

Czasem nawet mimo poprawnego przechowywania dynia może zacząć się psuć wcześniej na przykład ze względu na uszkodzenie mechaniczne, więc regularnie sprawdzaj dynie pod kątem psucia się.

Przeczytaj również: Czy Można Jeść Surową Dynię? Jakie Są Skutki Uboczne?

Jak przechowywać pokrojoną dynię?

Najlepszym sposobem przechowywania pokrojonej dyni jest szczelne owinięcie jej w folię spożywczą i włożenie do lodówki. Pozostawienie nasion lub ich wyjęcie nie ma wpływu na to, jak długo dynia wytrzyma.

Na przeciętej dyni stopniowo zacznie pojawiać się biała pleśń, a z czasem przybierze ciemniejszy kolor. Jeśli dynia jest twarda, pleśń można odciąć i bezpiecznie zjeść.

Jeśli obszar wokół pleśni jest miękki lub mokry, to pleśń mogła przeniknąć do miąższu dyni. W tym przypadku spożywanie dyni nie jest bezpieczne, niezależnie od tego, czy pleśń została usunięta, czy nie.

W celu dłuższego przechowywania kawałki dyni możesz zamrozić. Jak zamrozić dynię dowiesz się w tym artykule.