Czy Można Pić Przeterminowaną Colę? (Szczegółowa Odpowiedź)

Znalazłeś przeterminowaną colę i nie wiesz, czy możesz ją bezpiecznie wypić?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Szybka odpowiedź:

Przeterminowana cola może być nadal spożywana do 6 miesięcy od upłynięcia terminu ważności. Nie powinna wywołać problemów zdrowotnych, ale może osłabić się jej smak oraz zawartość dwutlenku węgla.

Teraz przejdźmy do szczegółów.

Czy można pić przeterminowaną colę?

Aby sprawdzić, czy można pić colę, najlepiej spojrzeć na jej datę ważności, choć nie zawsze będzie ona wskazywać na datę, kiedy produkt się zepsuje.

Zazwyczaj data przydatności do spożycia mówi o tym, kiedy produkt traci swoją najlepszą jakość, a nie kiedy nie można go już spożywać.

Ogólna zasada jest taka, że napoje gazowane, w tym cola mogą być spożywane do 3 miesięcy po wygaśnięciu terminu przydatności do spożycia.

Wówczas cola nie będzie szkodliwa, choć jedynym minusem może być to, że może stracić swój pierwotny smak oraz nasycenie dwutlenkiem węgla, nawet gdy była cały czas zamknięta.

Dlaczego picie przeterminowanej coli jest bezpieczne?

Spożywanie przeterminowanych napojów gazowanych jest bezpieczne, ponieważ ich składniki zawierają różne substancje chemiczne, które zapobiegają szkodliwemu wpływowi na organizm ludzki.

Mimo że produkt jest bezpieczny dla zdrowia, może mieć kwaśny, nieprzyjemny smak.

Pierwotny smak coli zazwyczaj mija dopiero po 6 miesiącach od upływu daty ważności. Jeśli chodzi o colę bez cukru, może on stracić smak po około 3 miesiącach od daty ważności.

Jak stwierdzić, czy cola się zepsuła?

Pierwszą rzeczą, która może się zdarzyć w przypadku przeterminowanej coli, jest utrata CO2. Brak dwutlenku węgla powoduje brak powstawania bąbelków w napoju.  

Taki napój nadal można pić, choć znacząco wpłynie to na jego smak.

Jeśli chodzi o colę bez cukru, to zawiera ona sztuczne słodziki. Z biegiem czasu te syntetyczne związki ulegną rozkładowi i spowodują pogorszenie smaku.

Zazwyczaj przeterminowana cola nie doprowadzi Cię do problemów zdrowotnych, ponieważ składniki zawarte w niej nie rozkładają się w substancje toksyczne.

Jak przechowywać colę, aby wydłużyć jej okres przydatności do spożycia?

Aby zachować świeżość coli, przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu. Otwarta butelka napoju gazowanego zatrzyma CO2 przez kilka dni, podczas gdy zamknięta butelka utrzyma go przez dzień lub dwa. 

Plastikowe pojemniki przeznaczone do zamknięcia butelki napoju gazowanego mogą również pomóc zachować jej świeżość przez kilka dni.