Czy Można Pić Przeterminowaną Kawę? (Wyjaśnienie)

Czy picie przeterminowanej kawy jest bezpieczne?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Jak długo trwa okres przydatności do spożycia kawy?

Zazwyczaj kawa ma długi okres do spożycia. Zwykle jest to kilka miesięcy lub lat, zanim straci ważność.

Najwyraźniejszym wskaźnikiem tego, jak długo kawa może być dobra, jest data ważności na opakowaniu. To, jak długo kawa będzie dobra do wypicia, nawet po upływie daty ważności, będzie zależeć od trzech rzeczy: 

  • Typ kawy (np. kawa mielona, ​​całe ziarna, rozpuszczalna).
  • Miejsce jej przechowywania (np. w szafce lub w zamrażarce).
  • To, czy jest otwarta, czy zamknięta

Zapieczętowane opakowanie kawy przechowywane w zamrażarce będzie zdatne do spożycia znacznie dłużej w porównaniu z otwartym opakowaniem kawy mielonej pozostawionym w szafce kuchennej.

Jak długo kawa jest dobra po utracie ważności?

Daty przydatności na kawach to zwykle szacunkowe dane i nie wskazują one konkretnego moment, w którym kawa się psuje.

W rzeczywistości kawa będzie dobra dłużej, niż data ważności wydrukowana na opakowaniu. Czas ten zależy od czynników, takich jak typ kawy, to gdzie ją przechowywałeś i czy była otwierana.

Jeśli masz kawę mieloną, będzie ona dobra do 5 miesięcy po upływie daty ważności.

Jeśli masz całe ziarna kawy, będą one zdatne do spożycia do 6 miesięcy po upływie daty ważności.

Jeśli masz kawę rozpuszczalną, może być ona spożywana nawet 20 lat po terminie.

Należy pamiętać o tym, że kawa, która jest zapieczętowana, przetrwa znacznie dłużej niż gdyby była otwarta. Ponadto trzymanie kawy w zamrażarce sprawi, że będzie ona przydatna dłużej niż w przypadku przechowywania jej gdzie indziej.

Jak stwierdzić, czy kawa jest zepsuta?

Jeśli kawa przekroczyła datę ważności, zwykle nadal nadaje się do picia, o ile się nie zepsuła. Oto metody, których możesz użyć, aby określić, czy Twoja kawa się zepsuła, czy nie.

Pleśń

Kawa wygląda prawie tak samo, bez względu na to, jak stara jest. Jeśli jednak zauważysz na niej pleśń, to nie można jej spożywać, ponieważ może to spowodować rozstrój żołądka, a nawet zatrucie pokarmowe.

Zapach

Kawa ma zwykle bardzo przyjemny i niepowtarzalny aromat. Gdy się zepsuje, najpierw straci ten aromat, a następnie jej zapach zmieni się w zapach podobny do popielniczki. Im więcej czasu upłynie, tym silniejszy będzie ten zapach.

Smak

Smak kawy jełczeje i jest nadmiernie gorzki, gdy ziarna się zepsują. Wizualne sprawdzenie i powąchanie może pomóc, ale zaparzenie i degustacja małej próbki to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy kawa jest nadal dobra.

Co może się stać, gdy wypijesz zepsutą kawę?

To, czy zachorujesz od picia kawy, będzie zależeć od tego, ile czasu minęło od daty ważności.

Kawa, która się nieco zestarzała, straci wiele ze swojego smaku i aromatu. W rezultacie jej smak i zapach będzie nieświeży. Jedyną korzyścią, jaką uzyskasz z picia starej kawy, jest to, że może ona zachować pierwotną dawkę kofeiny.

Stara kawa nie jest przyjemna do picia, jednak prawdopodobnie nie zachorujesz też po jej wypiciu.

Niebezpieczne może być spożywanie kawy, na której pojawiła się pleśń. Spowoduje, że zatrucie pokarmowe, więc unikaj takiej kawy.

Jak polepszyć smak starej kawy?

Nawet jeśli masz przeterminowaną kawę, która jest bezpieczna do picia, napój nie będzie miał aromatu i smaku, których normalnie byś się spodziewał. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które można dodać do kawy, aby poprawić jej smak.

Jeśli znajdziesz partię starej kawy, która straciła swój smak, dodanie do niej odrobiny cynamonu w proszku pomoże dodać trochę tego znajomego smaku do napoju. 

Dokładna ilość cynamonu do dodania będzie się różnić w zależności od tego, ile oryginalnego smaku nadal ma twoja kawa, a także od tego, jak silny smak cynamonu chcesz uzyskać w napoju.

Możesz też dodać ekstrakt z wanilii. Podobnie jak w przypadku cynamonu, będziesz chciał dodać go do smaku. Niektórzy wolą mocniejszy smak waniliowy.

Dodanie syropu o smaku kawy również może przywrócić naturalny smak kawy.

Jak poprawnie przechowywać kawę?

Jeśli kawa jest prawidłowo przechowywana, może wytrwać znacznie dłużej niż data przydatności do spożycia.

Czynniki przyspieszające psucie się kawy to wilgoć, powietrze, światło i ciepło. Dlatego należy ich unikać.

W związku z tym warto przechowywać kawę w hermetycznym pojemniku, ponieważ oryginalne opakowanie może nie wystarczyć. Pojemnik powinien nie przepuszczać żadnego światła.

Kawę zawsze najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, więc najlepiej umieścić pojemnik lub torbę w ciemnym i chłodnym miejscu w kuchni.

Czy można zamrozić kawę, by starczyła na dłużej?

Mrożenie kawy to doskonały sposób na zachowanie jej świeżości na dłużej. Aby kawa starczyła na dłużej, należy ją zamrozić w nieprzezroczystym, hermetycznym pojemniku lub torebce próżniowej. 

Oryginalne opakowanie może nie wystarczyć do przechowywania kawy przez długi czas, więc pamiętaj, aby przechowywać ją w czymś lepszym do tego celu.

Podsumowanie

Jeśli kawa nie wykazuje oznak pleśni, to jej spożycie jest bezpieczne, nawet gdy jest przeterminowana. Zazwyczaj można bezpiecznie pić kawę, która jest około 6 miesięcy po terminie.