Czy Można Używać Przeterminowanych Kostek Rosołowych?

Masz przeterminowaną kostkę rosołową i nie jesteś pewny, czy możesz jej użyć?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy kostka rosołowa może się zepsuć?

Kostka rosołowa to skoncentrowana kostka odwodnionego bulionu. Może być zrobiona z warzyw, drobiu, ryb lub wołowiny i może się zepsuć.

Jednak niezależnie od tego, z czego jest zrobiona, nie psują się ona tak samo, jak inne produkty spożywcze. Zwykle na opakowaniu znajduje się data ważności, ale często można jej bezpiecznie używać co najmniej rok lub nawet 2 lata po tej dacie.

Jedyne, co możesz zauważyć, to zmiana koloru, ponieważ kostka będzie po tym czasie bledsza. Możesz jej więc prawdopodobnie używać, ale musisz to sprawdzić.

Jak długi jest okres do spożycia kostki rosołowej?

Głównym celem kostek rosołowych jest wzmocnienie smaku wszystkiego, co gotujesz. Kostka, podobnie jak większość odwodnionych produktów, może mieć długi okres trwałości.

Proces produkcyjny kostki rosołowej usuwa od do 97% wilgoci, więc nie psuje się ona przez bardzo długi czas. Przy prawidłowym przechowywaniu kostka rosołowa może przetrwać kilka lat od daty przydatności do spożycia.

Dzieje się tak głównie dlatego, że praktycznie nie zawiera wody i ma w sobie dużo soli. Ponadto kostki są zwykle pakowana w folię, która chroni je przed działaniem powietrza i wody.

Wiele jednak zależy od samego produktu i sposobu jego przechowywania. Na przykład niektóre kostki są przeznaczone do przechowywania w lodówce, jeśli otworzysz opakowanie, ale nawet w tym przypadku masz dużo czasu, aby z nich skorzystać.

Nieotwarte opakowanie może być zdatne dłużej niż to, które otworzyłeś, więc jest to również czynnik, który powinieneś wziąć pod uwagę.

Jak stwierdzić, czy kostka rosołowa się zepsuła?

To, że kostki rosołowe mogą mieć długi okres przydatności, nie oznacza, że nie mogą się zepsuć.

To, jak długo wytrzymają, zwykle zależy od kilku rzeczy, takich jak przechowywanie, ekspozycja na powietrze i wilgoć oraz od tego, czy już otworzyłeś opakowanie.

Mogą się szybko zepsuć, jeśli masz wilgoć, pleśń lub szkodniki w spiżarni. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nadal możesz używać kostek, jest ich sprawdzenie. Oto trzy sposoby, jak to zrobić.

Powąchaj

Kostki rosołowe mają przyjemny zapach przypraw, mięsa i warzyw. Każda zmiana tego zapachu może być dobrym wskaźnikiem, że coś jest nie tak. 

To samo dotyczy sytuacji, gdy nie czujesz żadnego zapachu i może oznaczać to, że kostka jest za stara i nie ma smaku. Również zapach pleśni jest wyraźnym znakiem, że powinieneś wyrzucić produkt, ponieważ nie jest on bezpieczny do spożycia.

Sprawdź smak

Sprawdzenie smaku przed przygotowaniem bulionu może być nieco trudne. Najlepiej odkroić część kostki i wrzucić ją do szklanki wrzącej wody, aby sprawdzić smak przed dodaniem jej do potrawy.

Jeśli uważasz, że w smaku jest coś nie tak, powinieneś użyć świeżej kostki. Jeśli smak jest za słaby, możesz użyć kilku kostek w swoim przepisie.

Sprawdź, czy nie ma pleśni

Pleśń jest zawsze wskaźnikiem, że coś jest nie tak z jedzeniem. Jeśli pojawi się pleśń, to są to bakterie tworzące się na kostce i lepiej, by nie dostały się one do Twojego organizmu.

Jak przechowywać kostkę rosołową?

Kostki rosołowe, mogą przetrwać długo, ale sposób ich przechowywania może znacznie wpłynąć na ten czas.

Kupowana w sklepie kostka rosołowa ma trochę konserwantów i dużo soli, więc nie psuje się tak szybko.

Oto kilka wskazówek, które mogą wydłużyć okres do spożycia kostki rosołowej.

Hermetyczny pojemnik

Powietrze, wilgoć i światło są zazwyczaj przyczyną szybkiego psucia się żywności. Trzymanie kostki z dala od tego wydłuża jej żywotność. 

Wybierz hermetyczny pojemnik, pamiętając o pozostawieniu wolnej przestrzeni między każdą kostką, jeśli trzymasz ich kilka. 

Kupowane w sklepie kostki nie muszą trafiać do hermetycznego pojemnika, jeśli nie otworzyłeś oryginalnego opakowania. Jeśli usuniesz folię, resztę najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku.

Suche i chłodne miejsce

Nie musisz przechowywać kostek w lodówce. Zamiast tego możesz zostawić je w spiżarni, o ile jest chłodno, ciemno i sucho.

Wystawienie ich na działanie wilgoci i powietrza może spowodować powstanie drobnych zarodników i pleśni, których należy unikać. Jeśli uważasz, że Twoja spiżarnia nie jest tak ciemna i chłodna, nadal możesz przechowywać w niej kostki, ale w hermetycznym pojemniku lub torbie.

Lodówka

Chłodzenie kostek jest często najbezpieczniejszym sposobem ich przechowywania. Warto to robić tylko wtedy, gdy już zostały otwarte.

Co może się stać, gdy spożyjesz przeterminowaną kostkę rosołową?

Kostki rosołowe raczej się nie zepsują. Możesz jedynie zauważyć pewne zmiany w kolorze i smaku, ale jest mało prawdopodobne, że może to mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Mimo to należy zachować ostrożność w przypadku przeterminowanej żywności i przed użyciem należy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie smaku, zapachu i koloru.

Jedynym zagrożeniem dla zdrowia jest spleśniała kostka rosołowa. Pleśń może powodować choroby trwające kilka dni, ponieważ jest wypełniona bakteriami, których żołądek nie może tak łatwo strawić.

Czy można zamrozić kostkę rosołową?

Możesz zamrozić kostkę rosołową, ale nie musisz. Jest ona wykonana z odwodnionych składników i zawiera dużo soli i konserwantów, które pomagają zapobiegać psuciu się.

Zamrażanie kostki nie wpłynie na jej świeżość, ponieważ i tak mogą być zdatne do spożycia bardzo długo.

Podsumowanie

Jeżeli nie ma śladów pleśni, to kostkę rosołową możesz używać 1-2 lata po upływie terminu przydatności do spożycia. Jedynym minusem może być osłabiony smak i zapach.