Przeterminowana Mąka- Czy Można Jej Używać?

Masz mąkę po terminie i nie wiesz, czy można jej bez przeszkód używać?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy mąka może się zepsuć?

Mąka to jeden z produktów o niemal nieograniczonym okresie przydatności do spożycia, ale tak naprawdę traci ważność. 

Mąka ma wydrukowaną na opakowaniu datę „najlepiej spożyć do”, która odzwierciedla datę najlepszej jakości sugerowaną przez producenta. 

Zwykle można używać mąki przez 4-6 miesięcy po tej dacie, w zależności od tego, jak ją przechowujesz.

Jak długi jest okres przydatności do spożycia mąki?

Każdy rodzaj mąki ma inny termin przydatności do spożycia. 

Na przykład mąka pełnoziarnista zawiera więcej olejów niż mąka uniwersalna, a mąka bezglutenowa zawierająca orzechy jest bogata w tłuszcz, więc może szybciej jełczeć. 

Warunki przechowywania mąki w magazynie są stabilne i przewidywalne, ale sytuacja zmienia się, gdy przyniesiesz mąkę do domu i otworzysz torbę. Gdy mąka jest wystawiona na działanie powietrza, zaczyna się utleniać i powoli psuć się.

Oto ogólna zasada dotycząca tego, jak długo każdy rodzaj mąki będzie przydatny do spożycia od daty zakupu. 

  • Mąka uniwersalna: około 1 roku
  • Mąka chlebowa: 4 do 6 miesięcy
  • Mąka tortowa: od 6 miesięcy do 1 roku
  • Mąka orzechowa (migdałowa, kokosowa itp.): 3 do 6 miesięcy
  • Mąka cukiernicza: od 6 miesięcy do 1 roku
  • Mąka samorosnąca : 4 do 6 miesięcy
  • Mąka pełnoziarnista: od 3 do 6 miesięcy

Możesz wydłużyć poniższe daty mniej więcej dwukrotnie, przechowując mąkę w zamrażarce.

Jak stwierdzić, czy mąka nadaje się do użycia?

Mąka powinna być biała lub kremowa o gładkiej, suchej konsystencji i neutralnym aromacie. Może mieć grudki, ale powinny się one łatwo rozbić, gdy mąka przejdzie przez palce. 

Jeśli mąka jest szara lub żółknie, zawiera grudki z powodu wilgoci lub pachnie stęchlizną, kwaśno lub ogólnie nieprzyjemnie, czas ją wyrzucić. 

Mąkę z oznakami inwazji owadów, np. małe brązowe lub czarne plamy, należy wyrzucić bez względu na stan.

Czy można użyć przeterminowanej mąki?

Jeśli mąka nie wykazuje żadnych oznak zepsucia i była przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, możesz jej używać przez kilka miesięcy po wydrukowanej dacie. 

W większości przypadków używanie przeterminowanej mąki nie powoduje choroby. 

Istnieje jednak niewielka szansa, że ​​zjełczała mąka może wywołać objawy zatrucia pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty lub biegunka, dlatego nie warto przetrzymywać jej zbyt długo.

Jeśli przechowujesz mąkę w zamrażarce, możesz spokojnie korzystać z niej, nawet jeśli jest po terminie.

Należy jednak zaznaczyć, że przeterminowana mąka nie będzie miała tej samej jakości smaku i konsystencji, więc smak Twoich wypieków może być nieco inny niż zwykle.

Jeśli chodzi o samorosnącą mąkę po terminie, która zawiera proszek do pieczenia, to może ona sprawić, że wypieki nie wyrosną.

Przeterminowaną mąkę możesz wrzucić do kompostownika lub użyć jako środka odstraszającego mrówki, które nie przekroczą linii mąki. Możesz też użyć takiej mąki do polerowania urządzeń ze stali nierdzewnej.

Jak prawidłowo przechowywać mąkę?

Przechowuj mąkę w szczelnym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu. Pamiętaj, że mąka wytrzyma dłużej, jeśli będzie przechowywana w niższych temperaturach. 

Na przykład mąka uniwersalna zachowuje trwałość przez około rok w temperaturze przechowywania 20°C lub dwa lata, jeśli jest przechowywana w temperaturze 4°C lub niższej. 

Jeśli kupisz dużą torbę mąki, rozważ przechowywanie niewielkiej ilości w spiżarni do codziennego użytku, a resztę torby w zamrażarce.

Podsumowanie

Przeterminowaną mąkę można używać nawet ponad rok po terminie, jeśli ma gładką, suchą konsystencję o neutralnym aromacie. Jeśli jej kolor się zmienił, należy ją wyrzucić.