Czy Można Zjeść Przeterminowaną Musztardę? (Wyjaśnione)

Masz w lodówce musztardę po terminie? Nie wiesz, czy można jej użyć?

Przeczytaj ten artykuł, by rozwiać swoje wątpliwości.

Szybkie podsumowanie artykułu:

Ze względu na dużą ilość naturalnych konserwantów, musztarda może być bezpiecznie używana nawet 18 miesięcy po dacie przydatności do spożycia, jeśli jej smak, zapach i tekstura nie zostały zmienione.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy musztarda może się zepsuć?

Musztarda ma bardzo długi okres przydatności do spożycia, ale tylko jeśli nie została otwarta i jest odpowiednio przechowywana. Produkt ten może zepsuć się szybko, gdy słoik został otwarty i jest trzymany w ciepłym miejscu oraz został zanieczyszczony jedzeniem.

Na słoiku musztardy, zwykle zamiast daty ważności, widnieje data “najlepiej spożyć do”. W ten sposób producent udziela gwarancji jakości musztardy do określonego terminu. 

Musztarda prawdopodobnie nie zepsuje się po tej dacie, ale nie będzie dłużej zachowywać tej samej jakości.

Jak długi jest okres przydatności do spożycia musztardy?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów musztardy o różnych smakach. Chociaż przepisy różnych marek różnią się, musztarda zawsze zawiera odmiany gorczycy, ocet, kwas cytrynowy i przyprawy. 

Ich wspólną cechą jest to, że mogą stać nieotwarte przez długi czas i nadal nadawać się do spożycia.

Powodem, dla którego musztarda ma długi okres przydatności do spożycia, jest to, że ocet i kwas cytrynowy są naturalnymi konserwantami. Oba składniki są regularnie używane do konserwacji żywności. 

Ta wysoka zawartość kwasów zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych i psuciu się produktu.

Mimo to musztardę należy przenieść do lodówki zaraz po jej otwarciu. 

Otwartą zwykłą musztardę można przechowywać w lodówce do 18 miesięcy. Z kolei francuską musztardę Dijon można przechowywać w lodówce do 12 miesięcy.

Jak stwierdzić, czy musztarda się zepsuła?

Możesz określić, czy Twoja musztarda jest zepsuta, niezależnie od daty ważności. Wystarczy zauważyć w niej pewne zmiany.

Kolor

Pierwszym ostrzeżeniem, że musztarda się zepsuła, jest znacząca zmiana koloru. Zwykle na powierzchni musztardy pojawia się nieco ciemniejsza warstwa, ale jest to normalne.

Jednak musztarda, która stała się brązowa lub bardzo blada, nie jest jadalna. Oznacza to, że nastąpiły pewne zmiany w jej składzie, najczęściej spowodowane rozwojem bakterii.

Zapach

Jeśli podczas otwierania opakowania musztardy poczujesz kwaśny, zgniły zapach, należy ją natychmiast wyrzucić. Musztarda ma intensywny, specyficzny zapach, który jest łatwo rozpoznawalny, a każda zmiana zapachu jest oznaką zepsucia.

Tekstura

Pęknięcia na powierzchni musztardy oznaczają, że jej jakość pogorszyła się do tego stopnia, że ​​należy ją wyrzucić. Jeśli zamieszasz musztardę i nie uzyskasz akceptowalnego wyniku, powinieneś kupić nowe opakowanie.

Smak

Jeśli spróbujesz musztardy i poczujesz pieczenie na języku, większą gorycz lub kwasowość, nie jedz dalej takiej musztardy, ponieważ jest niebezpieczna do spożycia.

Pleśń

Każdy organiczny wzrost na powierzchni musztardy wskazuje na obecność bakterii. Nie wystarczy wyrzucić spleśniałej części. Gdy zauważysz czarną, zieloną lub białą pleśń, powinieneś uznać produkt za niejadalny.

Co może się stać, gdy zjesz przeterminowaną musztardę?

Musztarda ma długi okres przydatności do spożycia, a jej jakość spada wraz z upływem daty podanej na opakowaniu. 

W większości przypadków spożycie przeterminowanej musztardy nie ma żadnych konsekwencji, ponieważ można ją bezpiecznie jeść znacznie dłużej niż data przydatności do spożycia.

W najgorszym przypadku możesz odczuwać łagodne objawy zatrucia pokarmowego, takie jak biegunka, nudności i wymioty. Jeśli musztarda zmieniła swój charakterystyczny wygląd lub zapach, nie jedz jej i kup nowe opakowanie.

Jak prawidłowo przechowywać musztardę?

Aby musztarda była dłużej świeża, trzymaj się poniższych wytycznych dot. jej przechowywania.

1. Wybierz właściwe miejsce

Gdy kupisz musztardę, trzymaj ją w szafce do momentu, w którym będziesz chciał jej użyć. Najlepszym miejscem jest ciemny, suchy kąt z dala od bezpośredniego światła dziennego i źródeł ciepła.

Warto unikać nagłych zmian temperatury i wysokiej wilgotności.

2. Szczelnie zamknij słoik

Otwarta musztarda powinna znajdować się w lodówce. Pamiętaj, aby zawsze szczelnie zamknąć słoik. W ten sposób unikniesz pochłaniania przez musztardę zapachu innych produktów przechowywanych w lodówce i ograniczysz rozwój bakterii.

3. Używaj czystych naczyń

Główną przyczyną psucia się musztardy jest zanieczyszczenie innymi produktami spożywczymi. Zawsze używaj więc czystego noża lub łyżki, aby umieścić żądaną ilość na talerzu. 

Nigdy nie używaj palców ani nie zanurzaj jedzenia bezpośrednio w słoiku z musztardą. 

4. Wymieszaj ją

Musztarda może z czasem wyschnąć, gdy jest przechowywana w lodówce, co nie oznacza, że ​​jest zepsuta. Możesz ją uratować, jeśli ją zamieszasz i jeśli to konieczne, dodasz trochę octu. 

Rozdziel płynne i gęste części, mieszając łyżką, aż do uzyskania kremowej, jednorodnej mieszaniny.

Czy można zamrozić musztardę?

Zamrażanie musztardy nie ma większego sensu, ponieważ można ją kupić wszędzie, jej cena jest przystępna, a jej trwałość jest wysoka.

Jeśli włożysz słoik musztardy do zamrażarki, jej konsystencja zmieni się po rozmrożeniu. Gęsta, część przylgnie do dna, a olej pozostanie na powierzchni. Możesz intensywnie potrząsać słoikiem, aby ponownie wymieszać składniki, ale jakość produktu zostanie trwale naruszona.

Niektórzy zamrażają małe porcje musztardy, gdy chcą wrzucić do blendera zamrożoną kostkę musztardy na sos.

Aby to zrobić, możesz wziąć folię aluminiową i położyć na niej łyżkę lub dwie musztardy w równych odstępach. Następnie musisz umieścić ją ostrożnie w zamrażarce i odczekać 2-3 godziny.

Unikaj rozmrażania musztardy w kuchence mikrofalowej. Kostkę lepiej wrzucić do przygotowywanego naczynia lub zostawić na noc w pojemniku na kuchennym blacie. W przeciwnym razie możesz spodziewać się separacji warstw i zepsucia.