Czy Można Zjeść Przeterminowaną Nutellę? (Wyjaśnienie)

Znalazłeś przeterminowana Nutellę i nie wiesz, czy możesz ją bezpiecznie zjeść?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie podsumowanie artykułu:

Nieotwarta Nutella może być spożyta nawet rok po upłynięciu terminu przydatności do spożycia, przy założeniu, że nadal zachowuje swój pierwotny smak i konsystencję.

Przejdźmy do szczegółów.

Co się stanie, jeśli zjesz przeterminowaną nutellę?

Jeśli zjesz Nutellę, która dopiero niedawno straciła datę ważności, to nic nie powinno się stać.

Zwykle data ważności na słoiku jest datą, kiedy produkt może, ale nie musi stracić nieco swojej pierwotnej jakości. Jeśli słoik był przechowywany w odpowiednich warunkach, to Nutellę można zjeść nawet rok od upływu daty ważności.

Jeśli data ważności Nutelli minęła, ale czekolada nie ma brzydkich zapachów i nie zmieniła wyglądu, to można ją zjeść bezpiecznie i bez ryzyka skutków ubocznych.

Jeśli jednak zauważysz, że Nutella nie wygląda tak, jak powinna, a mimo to zdecydujesz się ją zjeść, możesz mieć później problemy żołądkowe, w zależności od poziomu zepsucia produktu.

Zawsze warto więc dokładnie sprawdzić stan otwieranego słoika, czyli zapach, wygląd i konsystencję, nawet jeśli jest jeszcze w terminie przydatności do spożycia, aby mieć pewność, że po spożyciu produktu nie doświadczysz skutków ubocznych.

Jak wygląda przeterminowana Nutella? 

Pierwszą oczywistą oznaką zepsutej Nutelli, którą zauważysz, jest zapach. Ponieważ kluczowym składnikiem Nutelli są orzechy laskowe, słoik może wydzielać zjełczały zapach. 

W takim przypadku pamiętaj, aby od razu wyrzucić słoik, ponieważ nie nadaje się już do użytku. 

Kolejną oznaką, że Nutella się zepsuła, jest zmiana konsystencji. Zwykle Nutellę łatwo rozprowadza się na kromce chleba i ma ona kremową konsystencję. Jeśli ta konsystencja zmieniła się w twardą i suchą, prawdopodobnie Nutella nie nadaje się już do użytku. 

Również zmiana smaku jest wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak z produktem. Gdy Nutella się zepsuje, traci swój charakterystyczny czekoladowy smak, co jest sygnałem do wyrzucenia słoika. 

Zwykle pojedynczy słoik Nutelli ma trwałość około 12 miesięcy, zanim zacznie wykazywać jakiekolwiek oznaki zepsucia. Ten okres jest wystarczająco długi, aby większość osób opróżniła zawartość Nutelli.

Jaka jest data ważności Nutelli?

Opakowanie Nutelli ma długi okres przydatności do spożycia, w zależności od sposobu przechowywania. Każdy słoik Nutelli ma wydrukowaną datę ważności.

Data ta to czas, przez który producent może zagwarantować najwyższą jakość produktu. Nutella jest dostępna w różnych rozmiarach, jednak wszystkie z nich, mają okres przydatności do spożycia wynoszący 12 miesięcy, więc masz rok na otwarcie i zjedzenie Nutelli. 

Podczas okresu przydatności do spożycia wynoszącego 12 miesięcy jakość Nutelli w otwartym słoiczku może ulec pogorszeniu, zwłaszcza po otwarciu. 

Gdy produkt jest wystawiony na działanie tlenu, może zmienić swoje właściwości, takie jak konsystencja i stracić zdolność do smarowania.

Co zrobić z nieotwartą, przeterminowaną Nutellą?

Jeśli jakość produktu pozostaje niezmieniona, to znaczy nie ma nietypowych zapachów, kolorów, a smarowność produktu jest zachowana, to jest to znak, że po upływie terminu ważności Nutella nadal jest dobra i bezpieczna w użyciu.

Jeśli jednak zauważysz jakąkolwiek zmianę koloru, zapachu, konsystencji lub inne nietypowe objawy, musisz niestety wyrzucić słoik. 

Należy też stale sprawdzać stan Nutelli, jeśli słoik został otwarty, ponieważ produkt naturalnie reaguje na tlen. Otwarty słoik Nutelli może być więc dobry miesiąc od daty otwarcia, nie tracąc przy tym swoich standardowych cech jakościowych. 

Zaleca się używanie Nutelli po upływie terminu ważności do robienia ciasteczek, zamiast smarowania nią kawałka chleba. Gdy produkt jest poddawany obróbce cieplnej, to ciepło eliminuje niebezpieczne dla zdrowia procesy psucia się.

Jak prawidłowo przechowywać Nutellę?

Przechowywanie Nutelli zgodnie z zaleceniami producenta wydłuża jej termin przydatności do spożycia.

Producent zaleca przechowywanie Nutelli w suchym i chłodnym miejscu, z dala od słońca i wszelkiego rodzaju źródeł ciepła, najlepiej w temperaturze 18-20 stopni. 

Słoik musi znajdować się w pozycji pionowej, jednak gdy przechowujesz Nutellę w ten sposób, olej z produktu może się oddzielić i utworzyć warstwę na wierzchu słoika. Nie oznacza to, że Nutella się popsuła.

Oddzielenie oleju palmowego od reszty produktu jest normalnym procesem. Kiedy tak się stanie, wystarczy wymieszać olej z resztą produktu, aż ponownie się połączą. Używaj do tego celu czystych i suchych naczyń.

Czy Nutellę należy przechowywać w lodówce?

Niska temperatura przedłuża życie wielu produktów, jednak Nutella nie powinna być przechowywana w lodówce.

Sprawi to, że produkt stanie się twardy i bezużyteczny, ponieważ straci swoją zdolność do smarowania. Zawsze można to łatwo naprawić, wyjmując Nutellę z lodówki i przechowując ją w miejscu zgodnym z zaleceniami.