Przeterminowana Oliwa z Oliwek- Czy Można Jej Używać?

Znalazłeś przeterminowaną oliwę z oliwek i nie wiesz, czy można jej bezpiecznie użyć?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Szybka odpowiedź:

Nieotwartą oliwę z oliwek można spożyć 2 lata po dacie, a otwartą do 8 miesięcy od otwarcia. Jeśli oliwa z oliwek jest zepsuta i ma dziwny smak i zapach, najlepiej ją wyrzucić.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy oliwa z oliwek może się zepsuć?

Oliwa z oliwek nie ma nieograniczonego terminu ważności i może się zepsuć. Zjełczały olej nie wywoła mdłości ani innych problemów zdrowotnych, ale może zrujnować Twój przepis, nadając potrawie dziwny, nieprzyjemny smak. 

Oliwa z oliwek, jak sama nazwa mówi jest pozyskiwana poprzez wyciskanie świeżych oliwek. Oznacza to, że podobnie jak owoce oliwa z oliwek może się zepsuć.

Jak długi jest okres przydatności oliwy z oliwek?

Oliwy z oliwek mają zwykle trwałość 18-24 miesiące od daty butelkowania i zapieczętowania, chociaż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma krótszy okres przydatności do spożycia, wynoszący około 12 miesięcy. 

Pamiętaj, że część tego czasu zajmuje transport i przechowywanie, więc zanim kupisz butelkę oliwy z oliwek, sprawdź daty, by kupić jak najświeższą butelkę.

Po otwarciu butelki oliwa z oliwek traci ważność szybciej, jeśli nie jest odpowiednio przechowywana. Dobrą zasadą jest zużycie otwartej oliwy z oliwek w ciągu 8 miesięcy. 

Zapamiętaj więc, że nieotwarta oliwa z oliwek jest dobra nawet 2 lata po upływie terminu, a otwarta oliwa 6-8 miesięcy od otwarcia.

Jak stwierdzić, czy oliwa z oliwek się zepsuła?

Aby stwierdzić, czy oliwa z oliwek jest zepsuta, warto zwrócić uwagę na zapach z butelki. Zapach starej oliwy z oliwek przypomina stare orzeszki ziemne, a jeśli taki wyczujesz, pozbądź się butelki.

Jeśli nie jesteś pewien co do zapachu, to spróbuj oliwy. Oliwa z oliwek ma smak sfermentowanych owoców lub jest tłusta i nieprzyjemna w ustach. W takim przypadku również należy ją wyrzucić.

Jak prawidłowo przechowywać oliwę z oliwek?

Światło słoneczne, ciepło i tlen są wrogami oliwy z oliwek i rozkładają ją, powodując jej szybsze jełczenie. Najlepszym sposobem przechowywania oliwy z oliwek jest butelka z pokrywką w ciemnej szafce lub spiżarni. 

Szukaj oliwy z oliwek sprzedawanej w ciemnej szklanej butelce z dobrze dopasowaną nakrętką. Jeśli chcesz przelać olej do naczynia do nalewania, użyj nieprzezroczystego naczynia.

Jeśli lubisz w domu ciepło, możesz przechowywać oliwę z oliwek w lodówce, aby chronić ją przed zepsuciem. Prawdziwa oliwa z oliwek zestali się w temperaturze lodówki, co może utrudnić jej użycie.

Czasem lepiej jest kupić oliwę z oliwek w mniejszej butelce, ponieważ masz pewność, że zużyjesz ją, zanim utraci swoją jakość.

Czy można używać przeterminowanej oliwy z oliwek?

Data ważności na butelce oliwy z oliwek nie ma tak dużego znaczenia, więc nadal może być dobra przez 3-6 miesięcy. Mimo to nadal musisz sprawdzić, czy oliwa jest użyteczna. 

Zjełczała oliwa z oliwek nie wywoła mdłości, ale będzie smakować inaczej, powodując dziwne odczucie w ustach, co oznacza, że ​​wszystko, do czego jej użyjesz, może mieć ten sam smak. 

Może to łatwo zepsuć Twoje danie, więc nie zaleca się używać podejrzanej oliwy z oliwek.

Zjełczała oliwa z oliwek również nie ma takich samych korzyści, jak świeża oliwa z oliwek, ponieważ ekspozycja na tlen wyzwala reakcję łańcuchową, która rozkłada przeciwutleniacze zawarte w oleju. 

Zawsze powinieneś upewnić się, że oliwa z oliwek jest świeża, aby uzyskać wszystkie korzyści zdrowotne i smakowe, jakie oferuje.

Jak pozbyć się starej oliwy z oliwek?

Jeśli Twoja oliwa z oliwek nie nadaje się do spożycia, nie wylewaj jej, ani innego oleju. Może ona zatykać rury i miejskie sieci kanalizacyjne, a ostatecznie zanieczyszczać drogi wodne. 

Nie można jej również kompostować. Najlepszą praktyką jest wyrzucenie zepsutej oliwy z oliwek do kosza.