Czy Można Jeść Przeterminowaną Rukolę? Jak Ją Rozpoznać?

Twoja rukola w lodówce jest gorszej jakości niż zwykle?

Czy nadal możesz ją jeść? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Szybka odpowiedź:

Rukola jest zwykle dobra 2-3 dni po otwarciu. Zepsutą rukolę najlepiej wyrzucić lub oddzielić dobre liście od złych, ponieważ zepsute liście smakują i pachną źle i mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Przejdźmy do szczegółów.

Jak stwierdzić, czy rukola jest przeterminowana?

Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, by stwierdzić, czy rukola może być nadal zjedzona.

Wygląd

Świeża rukola powinna być zielona- od jasnozielonego do lekko matowego. Każdy z liści powinien mieć jednolity kształt, duży płat na końcu i powinien być dość sztywny lub żylasty.

Po kontakcie z ciepłem, liście zmienią kolor na ciemniejszy odcień zieleni. Łodygi również nieco zmiękną.

Zepsuta rukola wygląda bardzo źle. Jasna i żywa zieleń zmieni się w ciemnozieloną, a liście staną się papkowate.

Zapach

Świeża rukola pachnie pieprznie, korzennie, a nawet orzechowo. Tego samego nie można powiedzieć o zepsutej rukoli, której zapach jest bardzo nieprzyjemny.

Kiedy rukola psuje się, jej naturalny zapach staje się kwaśny i przypomina trochę gnijące ścinki trawy. W takim przypadku lepiej nie jeść takiej rukoli.

Tekstura

Świeże liście rukoli będą lekko szorstkie w dotyku, przy czym każdy z liści będzie miał sztywniejszą środkową łodygę, która biegnie przez całą długość liścia.

Kiedy rukola się psuje, ta szorstka konsystencja staje się śliska i papkowata. Na początku zauważysz to na kilku liściach, które wkrótce rozprzestrzenią tę konsystencję na resztę liści w opakowaniu.

Smak

Rukola ma nutę smakową brokułów lub kapusty, ponieważ jest kuzynką rodziny kapustowatych. Zepsuta rukola ma smak gnijącego trawnika, a jej jedzenie może prowadzić do objawów zgodnych z zatruciem pokarmowym.

Jak długi termin do spożycia ma rukola?

Rukola najlepiej smakuje świeżo zebrana lub spożyta zaraz po zakupie w supermarkecie. Rukola zaczyna psuć się w ciągu kilku dni. Ten czas może się skrócić, jeśli torba z tym warzywem jest źle przechowywana.

Rukola w lodówce

Kupiona w supermarkecie i umieszczona w pojemniku na świeże warzywa rukola powinna przetrwać 2-3 dni. Rukolę należy przechowywać luzem w szczelnej torbie lub pojemniku. 

Jeśli nie będzie przechowywana w ten sposób, zacznie się psuć w ciągu 24 godzin i na bieżąco będziesz musiał usuwać zepsute liście.

Aby spowolnić psucie się rukoli, nie myj jej, dopóki nie będziesz gotowy do jej spożycia. Po umyciu rukola zacznie się psuć.

Rukola w zamrażarce

Mrożenie rukoli nie jest rekomendowane. Co prawda możesz zamrozić rukolę, ale po odmrożeniu jej konsystencja stanie się bardzo papkowata.

Rukola nie zamraża się dobrze, gdy jest świeża. Można ją jednak stosować jako zamiennik bazylii w pesto, a po zmiksowaniu w sosie bez problemu można go zamrozić. W tym artykule dowiesz się jak mrozić rukolę.

Rukola w temperaturze pokojowej

Staraj się zminimalizować czas, w którym rukola jest wystawiona na działanie wyższych temperatur.

Rukola zestarzeje się i szybko zwiędnie na blacie ze względu na temperaturę otoczenia. Rukola musi być chłodna i sucha, a wyższe temperatury nie zapewniają takiego środowiska.

Jak przechowywać rukolę?

Lodówka: To najlepsza opcja. Aby wydłużyć jej czas przydatności, trzymaj rukolę w zapieczętowanej torebce i nie otwieraj jej, dopóki nie będzie takiej potrzeby. Otwarcie torby znacznie skróci czas trwania.

Jeśli jest świeża i luźna, przechowuj ja w takim stanie, ponieważ wilgoć psuje liście.

Zamrażarka: Nie zamrażać, chyba że w przygotowanych potrawach.

Kuchnia: Jeśli musisz, przechowuj ją w szczelnie zamkniętej torbie i w jak najniższej możliwej temperaturze.