Czy Można Używać Przeterminowanej Śmietany? (Ważne Informacje)

Znalazłeś w lodówce przeterminowaną śmietanę i nie wiesz, czy możesz jej jeszcze użyć?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym przekonać.

Szybka odpowiedź:

Przeterminowanej śmietany można używać do 3 tygodni po upłynięciu terminu ważności, jeśli nie została wcześniej otwarta. Należy ją jednak wyrzucić, gdy jej smak i zapach są podejrzane i pojawiła się pleśń.

Oto wszystkie szczegóły.

Co może się stać, gdy spożyjesz przeterminowaną śmietanę?

Ponieważ śmietana jest produktem mlecznym, gdy spożyjesz ją po terminie, możesz zachorować. Spożywanie przeterminowanej śmietany może spowodować zatrucie pokarmowe i wywołać różne objawy, w tym nudności, skurcze żołądka, biegunkę i wiele innych.

Wiele zależy od sposobu, w jaki śmietana była przechowywana oraz jak długo jest przeterminowana.

Jak długo po dacie ważności można używać śmietany?

Zakładając, że trzymałeś nieotwartą śmietanę w lodówce w temperaturze co najmniej 4 stopni, możesz oczekiwać, że śmietana będzie jeszcze dobra 1-3 tygodnie po upływie terminu ważności.

Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek oznaki zepsucia, takie jak pleśń, nieprzyjemny zapach lub smak, powinieneś wyrzucić taką śmietanę i nie narażać swojego zdrowia na ryzyko.

Jak poznać, że śmietana nie nadaje się do użycia?

Śmietana po zepsuciu nabierze nieprzyjemnego wyglądu, smaku i zapachu. Jeśli zauważysz, że śmietana stała się żółta lub odbarwiona w jakikolwiek sposób, nie używaj jej więcej.

Jeśli zauważysz pleśń na śmietanie, jest to kolejna oznaka zepsucia. Śmietana, która nie smakuje lub nie pachnie dobrze, jest również prawdopodobnie niebezpieczna do spożycia.

A co najważniejsze, jeśli śmietana straciła ważność o ponad 3 tygodnie, najlepiej postąpić bezpiecznie i na wszelki wypadek wyrzucić ją.

Jeżeli zobaczysz, że na powierzchni śmietany pojawił się płyn, to nie oznacza to zepsucia. Jest to normalne zjawisko, a woda, która się pojawia to serwatka, która występuje naturalnie i jest całkowicie bezpieczna.

Czasem śmietana ma grudki i wygląda jak twaróg. Może tak się dziać dlatego, że śmietana była kiedyś zamrożona lub podgrzana, ale może być to też oznaka zepsucia się.

W takim przypadku należy zrobić test smaku i zapachu oraz spojrzeć na datę ważności.

Czego można użyć zamiast śmietany?

Jeżeli nie masz świeżej śmietany, to do przepisów, zamiast niej możesz użyć następujących produktów.

  • Jogurt grecki
  • Maślanka
  • Twarożek