Przeterminowana Soda Oczyszczona- Czy Można Jej Używać?

Znalazłeś przeterminowaną sodę oczyszczoną w szafce i nie jesteś pewny, czy możesz jej użyć?

Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz miał wątpliwości.

Szybkie podsumowanie artykułu:

Przeterminowana soda oczyszczona może być nadal używana, choć jej działanie może być słabsze. Zazwyczaj soda oczyszczona zachowuje jakość 2 lata od wygaśnięcia terminu ważności, gdy jest nieotwarta i 6 miesięcy, gdy jest otwarta.

Czytaj dalej, by poznać więcej szczegółów.

Czy soda oczyszczona psuje się?

Soda oczyszczona jest dobra przez długi czas po dacie przydatności do spożycia, ale z czasem może stracić moc. 

Aby soda oczyszczona mogła zachować swoją najwyższą jakość, zapamiętaj, że jest zdatna do spożycia 2 lata, jeśli opakowanie jest nieotwarte i 6 miesięcy, jeśli jest otwarte.

Stara soda oczyszczona może nie wywoływać tak silnego działania zakwaszającego, ale nadal można ją bezpiecznie używać. Używając starszej sody, Twoje przepisy mogą nie być aż tak dobre, ale nadal będzie można je bezpiecznie spożywać.

Soda oczyszczona często nie ma daty ważności na opakowaniu. W przeciwieństwie do proszku do pieczenia, soda oczyszczona potrzebuje kwasu do aktywacji. Samo wchłonięcie wilgoci z powietrza nie wywoła reakcji bulgotania. 

Soda oczyszczona może się zepsuć najczęściej, jeśli została wystawiona na działanie kwaśnej wilgoci, np. soku z cytryny, octu, czy innego kwasu.

Jak sprawdzić, czy soda oczyszczona jest wciąż świeża?

Aby dowiedzieć się, czy soda oczyszczona się zepsuła, będziesz potrzebować octu. Soda oczyszczona reaguje z kwaśnymi składnikami w Twoich przepisach, tworząc gazowy dwutlenek węgla. 

Pęcherzyki gazu powodują, że ciasto rośnie. 

  1. Do miski wsyp łyżkę sody oczyszczonej.
  2. Dodaj odrobinę octu lub soku z cytryny.
  3. Jeśli mieszanka mocno musuje, soda oczyszczona jest nadal dobra.
  4. Jeśli nie ma dużo musu, soda oczyszczona się zepsuła.

Jak poprawnie przechowywać sodę oczyszczoną?

Utrzymuj sodę oczyszczoną w stanie suchym, aby wydłużyć jej trwałość. Jeśli Twoja szafka znajduje się blisko kuchenki, nad zmywarką, lub zlewem, soda może być narażona na działanie pary podczas gotowania lub obsługi zmywarki. 

Możesz umieścić swoje pudełko z sodą oczyszczoną w plastikowej torbie z zamkiem błyskawicznym lub w pojemniku do przechowywania, aby chronić przed wilgocią.