Przeterminowane Białko- Czy Można Je Spożywać?

Znalazłeś przeterminowane białko i zastanawiasz się, czy możesz je spożyć?

W tym artykule znajdziesz wszystko na ten temat.

Jaki jest okres przydatności białka w proszku?

Okres przydatności do spożycia odnosi się do tego, jak długo żywność zachowuje optymalną jakość po wyprodukowaniu.

Producenci suplementów nie muszą umieszczać daty ważności na swoich produktach, jednak wiele firm dobrowolnie umieszcza pieczęć ważności wraz z datą produkcji.

Z reguły serwatka białkowa w proszku ma okres przydatności do spożycia 12-19 miesięcy w normalnych warunkach przechowywania, które określa się jako temperaturę w okolicach 21°C i wilgotność na poziomie około 35%.

Wyższa temperatura i większa wilgotność zwykle skracają czas spożycia białka w proszku.

Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli białko w proszku jest wzbogacone o dodatki, które wydłużają okres przydatności do spożycia, takie jak maltodekstryna, lecytyna i sól, to okres przydatności do spożycia może wydłużyć się do około 2 lat.

Co się stanie, gdy spożyjesz przeterminowane białko?

Białko w proszku jest bezpieczne do spożycia nawet kilka miesięcy po upływie daty ważności, jeśli nie ma oznak, że się zepsuło. Jednak zawartość białka w proszkach białkowych może zmniejszać się wraz z wiekiem.

Proszki białkowe to pokarmy o niskiej zawartości wilgoci, co oznacza, że ​​są mało podatne na rozwój bakterii.

Podczas gdy spożywanie białka w proszku po upływie terminu jest prawdopodobnie bezpieczne, to nawet jeśli produkt był odpowiednio przechowywany, serwatka białkowa w proszku może stracić zawartość białka z biegiem czasu.

Zawartość aminokwasu lizyny w białku serwatki spada o około 20% w ciągu 12 miesięcy, gdy białko jest przechowywane w temperaturze 21°C przy wilgotności 45–65%.

Gdy białko serwatkowe jest przechowywane w wysokiej temperaturze, nastąpi znaczny wzrost utleniania, co doprowadzi do produkcji różnych związków powodujących niepożądane zmiany smaku.

Utlenianie, czyli reakcja tłuszczów z tlenem nasila się wraz z czasem przechowywania i pogarsza jakość proszków białkowych. Wysokie temperatury sprzyjają utlenianiu, a badania sugerują, że utlenianie wzrasta 10-krotnie na każde 10°C.

Oznaki, że proszek białkowy się zepsuł, obejmują zjełczały zapach, gorzki smak, zmiany koloru lub zbrylanie się. Podobnie jak jedzenie zepsutej żywności, spożywanie białka w proszku z jednym lub kilkoma z tych znaków niezależnie od daty przydatności do spożycia, może wywołać chorobę.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki, że Twoje białko w proszku się zepsuło, najlepiej je wyrzucić.

Podsumowanie

Białko w proszku ma datę ważności 1-2 lata. Jeżeli jest przeterminowane, ale nie wykazuje oznak psucia się, np. gorzkiego smaku, zmiany koloru, zbrylania, to można je bezpiecznie spożywać.