Masz w lodówce przeterminowane jajka i nie wiesz, czy warto ryzykować, by je zjeść?
W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Szybkie streszczenie artykułu:
O ile jajka były przechowywane w lodówce, to zazwyczaj można je spożywać nawet do 2 tygodni od upłynięcia daty przydatności do spożycia. Warto jednak upewnić się, czy na pewno są zdatne do spożycia.
Przejdźmy do szczegółów.
Jak długi jest okres przydatności do spożycia jajek?
Jaja w skorupkach, które zostały umyte i przechowywane w lodówce, zachowują świeżość średnio przez 3–5 tygodni.
W porównaniu z innymi łatwo psującymi się białkami, jaja mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia. Po otwarciu na przykład mleka i mięs pozostają one świeże w lodówce najwyżej przez tydzień.
Kiedy kupujesz jajka w sklepie, może być trudno stwierdzić, jak długo leżały na półce i jak długo pozostaną świeże, gdy przyniesiesz je do domu. Warto spojrzeć w takim przypadku na etykiety z datą ważności, które pomagają określić, jak długo jajka pozostaną świeże i bezpieczne do spożycia.
Jaja są najczęściej oznaczane napisem “najlepiej spożyć do”, który mówi do kiedy jajka będą miały najwyższą jakość i smak.
Przy odpowiednim przechowywaniu jaja zazwyczaj zachowują świeżość przez 3–5 tygodni od daty zapakowania.
Po 5 tygodniach jaja mogą zacząć tracić świeżość. Mogą stracić smak i kolor, a nawet nieco zmienić teksturę. W miarę upływu czasu jajka będą tracić na jakości, nawet jeśli będziesz je przechowywać w lodówce.
Jednak dopóki pozostają wolne od zanieczyszczeń bakteriami lub pleśnią, nadal mogą być bezpieczne do jedzenia przez kilka dni lub tygodni dłużej.
Co się stanie, gdy zjesz przeterminowane jajko?
Spożywanie przeterminowanych jaj nie musi być powodem do niepokoju. Jeśli były odpowiednio przechowywane, prawdopodobnie nie zauważysz żadnej różnicy po zjedzeniu jajek, których termin upłyną kilka dni lub nawet tydzień temu.
Jeśli jednak jajko zepsuło się lub zostało skażone bakteriami, takimi jak Salmonella, zjedzenie go może mieć niebezpieczne konsekwencje.
Jaja są pożywieniem o wysokim ryzyku rozwoju Salmonelli, czyli bakterii, które żyją w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi. Bakterie Salmonelli powodują działania niepożądane, takie jak gorączka, ból brzucha, wymioty i biegunka.
Salmonella może być obecna wewnątrz lub na zewnątrz jaj. Bakterie mogą nadal się rozmnażać, gdy jajka są w lodówce. Oznacza to, że nawet jeśli odpowiednio przechowujesz jaja, nadal istnieje szansa, że zachorujesz na Salmonellę.
Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia się tą chorobą jest gotowanie jaj do minimalnej temperatury wewnętrznej około 70°C. Jeśli nie masz termometru, po prostu gotuj jajka, aż żółtka będą twarde, a białka przestaną być płynne.
Ponieważ małe dzieci, osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami są bardziej narażone na zarażenie Salmonellą, najlepszym rozwiązaniem dla nich może być całkowite unikanie przeterminowanych jaj.
Większość osób wraca do zdrowia po zakażeniu Salmonellą, a objawy ustępują już po kilku dniach, jednak w grupie wysokiego ryzyka choroba jest bardziej niepokojąca, ponieważ może powodować zagrażające życiu powikłania wymagające hospitalizacji.
Jak stwierdzić, czy jajko jest zepsute?
To, że jajko przekroczyło datę widoczną na opakowaniu, nie musi to oznaczać, że się zepsuło. Data ważności może być jednak jednym z praktycznych narzędzi, które można wykorzystać do ustalenia, czy jaja są dobre.
Jeśli jaja są kilka dni lub 1-2 tygodnie po terminie i bezpiecznie przechowujesz je w lodówce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zepsuły się jeszcze, ale mogą zacząć tracić na jakości.
Jeśli jaja są już dawno po terminie ważności, prawdopodobnie będziesz musiał je dokładniej ocenić, zanim zdecydujesz, czy nadal nadają się do spożycia.
Aby stwierdzić, czy jajka się zepsuły, powąchaj je. Gotowane lub surowe, zepsute jajko wydziela silny, nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach możesz poczuć zapach zgniłego jajka przez jego skorupkę, ale zapach będzie bardziej wyczuwalny po rozbiciu jajka.
Możesz też przyjrzeć się jajku wewnątrz i na zewnątrz. Jajko, które jest bezpieczne do spożycia, nie powinno mieć żadnych pęknięć, śluzu na skorupce, śladów pleśni ani wyraźnych przebarwień żółtka lub białka.
Jeśli nadal nie jesteś pewien, to lepiej wyrzucić przeterminowane jajka, ponieważ ich koszt nie jest wysoki, a prawdopodobieństwo powikłań zdrowotnych jest dość prawopodobne.
Jak przechowywać jajka, by były świeże na dłużej?
Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie mogą zapewnić jajom świeżość przez zaskakująco długi czas.
1. Dowiedz się, czy jaja są myte
Jajka można bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej przez krótki czas pod warunkiem, że są nieumyte i przechowywane w stabilnej temperaturze.
Po umyciu jajka istnieje większe prawdopodobieństwo przeniesienia bakterii, takich jak Salmonella, z zewnątrz skorupki do wnętrza. Dzięki temu na blacie w kuchni można bezpiecznie przechowywać tylko jajka, które nie zostały umyte.
2. Przechowuj jajka w lodówce
Najlepszym sposobem przechowywania jajek jest lodówka nastawiona na 4–5°C. Nie warto zamrażać jaj, ponieważ ich zawartość może rozszerzyć się i uszkodzić skorupkę.
Ponadto niższe temperatury znacznie zmniejszają ryzyko skażenia jaja Salmonellą. Dobrą praktyką jest nietrzymanie jajek na drzwiach lodówki, ale w głównym obszarze lodówki, by produkt nie był wystawiony na działanie świeżego powietrza.
Gdy jaja są w lodówce, trzymaj je z dala od surowego mięsa, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.
3. Wybierz jajka pasteryzowane
Pasteryzowane jajka są podgrzewane w gorącej wodzie, aby zabić bakterie na zewnątrz skorupki bez gotowania jajka w środku. W związku z tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zawierają Salmonellę lub inne bakterie.
Jajka pasteryzowane to dobry wybór dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, np. dla kobiet w ciąży, osób starszych, czy osób z osłabionym układem odpornościowym.