Czy Kakao Może Się Przeterminować? Czy Można Go Używać?

Zastanawiasz się, czy przeterminowane kakao nadal nadaje się do użycia?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym przekonać.

Krótkie streszczenie artykułu:

Kakao, jeśli nie ma w nim oznak pleśni, można używać nawet 2 lata po terminie. Przez ten czas nie powinno ono stracić swojej jakości i jego smak i zapach powinny być zadowalające.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy kakao może się zepsuć?

Kakao nie psuje się w dosłownym tego słowa znaczeniu, a jedynie z czasem traci swoją moc.

Jeśli więc akurat chcesz użyć kakao i spojrzałeś na datę ważności, która już minęła, możesz spodziewać się tego, że użyte kakao może nie dać Twoim wypiekom tak świeżego i aromatycznego smaku jak świeże kakao.

Jak długo kakao jest przydatne do spożycia?

Kakao zazwyczaj zachowuje swój smak i jakość do 2 lat po upływie terminu przydatności do spożycia. Jednak może smakować dobrze nawet po tym czasie. Zależy to głównie od tego, jak przechowujesz produkt.

Dotyczy to zarówno nigdy nieotwieranego kakao, jak i otwartego.

Jak wspomniano wcześniej, nawet jeśli kakao nie jest już najlepsze w smaku, nadal można je spożywać, lecz jego jakość ulega pogorszeniu i smak finalnego wypieku może być nieco gorszy.

Zdarza się, że kakao może czasem spleśnieć. Zwykle winą jest opakowanie, które nie było dostatecznie szczelne i przedostała się przez nie wilgoć. W takiej sytuacji należy wyrzucić kakao.

Jak stwierdzić, czy kakao zepsuło się?

Jeśli kakao jest przechowywane niewłaściwie i zbyt długo, z czasem traci ono swoje właściwości, a w najgorszym przypadku może spleśnieć.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stwierdzić, czy kakao nadaje się do użytku.

1. Zapach

Jeśli kakao nie pachnie wystarczająco czekoladowo, to nie spełni swojego zadania. Wypieki będą miały również słaby aromat i lepiej jest kupić świeże kakao.

2. Smak

Najlepszym sposobem sprawdzenia, w jakim stanie jest żywność jest sprawdzenie smaku. Jeśli wypieki lub kakao nie smakują tak, jak powinny, czas pozbyć się tego produktu.

3. Pleśń

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki rozwoju pleśni, takie jak białawe zabarwienie lub zapach pleśni, natychmiast wyrzuć kakao.

Pleśnie często wydzielają toksyny, które u niektórych osób wywołują reakcje alergiczne i problemy z oddychaniem, dlatego nie warto ryzykować i lepiej pozbyć się pudełka.

Co może się stać, gdy spożyjesz przeterminowane kakao?

Data przydatności do spożycia jest jedynie wskaźnikiem bezpieczeństwa i mówi o tym, kiedy kakao jest najwyższej jakości. Mimo to kakao zachowuje jakość nawet dłużej niż data ważności.

Chociaż nie doświadczysz żadnego zagrożenia dla zdrowia, smak i aromat przeterminowanego kakao może nie być zbyt przyjemny. W związku z tym możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas jedzenia wypieków.

Tak naprawdę zagrożenie dla zdrowia jest tylko wtedy, gdy spożyjesz kakao z pleśnią.

Ponieważ jednak większość przepisów na kakao obejmuje pieczenie w wysokich temperaturach, spożywanie przeterminowanego kakao nie powinno Cię martwić.

Jak prawidłowo przechowywać kakao?

Kakao nie podlega ścisłym zasadom przechowywania, jednak warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

1. Przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu

Wilgoć jest najlepszym przyjacielem pleśni, więc kakao należy przechowywać w suchym miejscu. Lodówka i zamrażarka nie powinny być pierwszym wyborem do przechowywania kakao.

15-20°C to najlepsza temperatura do przechowywania kakao. Zwykle spiżarnia lub szafka kuchenny powinny do tego celu wystarczyć.

Gdy temperatura wzrośnie zbyt wysoko, kakao szybciej traci swój smak i aromat. Miejsce, w którym pada bezpośrednie światło słoneczne, również nie jest idealnym miejscem do przechowywania tego produktu.

2. Hermetyczny pojemnik

Pozostawienie otwartego kakao przyspiesza proces psucia się. W związku z tym, pojemnik na kakao musi być szczelny. Jeśli kakao jest w torbie, warto wsypać je do suchego słoika i dobrze zakręcić wieczko.

Czy kakao można zamrozić?

Kakao można zamrozić, ale nie ma takiej potrzeby, ponieważ może starczyć ono na lata, nawet jeśli jest przechowywane w szafce kuchennej.

Co więcej, chłodzenie i zamrażanie, jeśli zostanie wykonane niewłaściwie, może spowodować zbrylanie się proszku, a podwyższona wilgotność może sprzyjać rozwojowi pleśni.

Jeśli jednak kupiłeś kakao i jesteś pewien, że nie użyjesz go przez rok lub dwa, możesz je zamrozić. Gdy to zrobisz, upewnij się, że torebka, w której jest kakao, jest odpowiednio zamknięta i jest w niej jak najmniej powietrza.

Nie rozmrażaj i zamrażaj kakao zbyt często, ponieważ zwiększa to szanse na zbrylanie się kakao i rozwój pleśni.