Przeterminowane Mleko w Proszku- Czy Można Go Używać?

Znalazłeś przeterminowane mleko w proszku i nie wiesz, czy możesz go bezpiecznie używać?

Przeczytaj ten artykuł, by się dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Przeterminowane mleko w proszku może być zużyte nawet kilka lat po dacie ważności, jeśli nie zostało otwarte. Jeśli mleko nie ma nieprzyjemnego zapachu i żółtawego zabarwienia, można je bezpiecznie użyć.

Przejdźmy do szczegółów.

Jakie jest okres przydatności do spożycia mleka w proszku?

Mleko w proszku może się zepsuć, ale nie dzieje się to tak szybko. Większość producentów zaleca wykorzystanie mleka w proszku w ciągu 18 miesięcy, ale tak naprawdę jest to tylko zalecenie, a nie czas, po którym produkt zepsuje się.

Jeśli mleko w proszku jest nieotwarte i prawidłowo przechowywane można je przechowywać minimum 2 lata, a w skrajnych przypadkach nawet 10 lat po dacie.

Okres przydatności do spożycia zależy od rodzaju mleka w proszku. Beztłuszczowe mleko w proszku jest trwalsze niż pełnotłuste mleko w proszku, ponieważ tłuszcz jest mniej stabilny. 

Odtłuszczone mleko w proszku jest preferowane do długoterminowego przechowywania żywności. Pełnotłuste mleko w proszku musi być więc zużyte wkrótce po dacie przydatności do spożycia.

Jak wydłużyć okres przydatności do spożycia mleka w proszku?

Mleko w proszku wytrzyma dłużej, gdy jest wolne od wilgoci i tlenu. Jeśli jest w oryginalnym opakowaniu i nieotwarte, będzie również znacznie dłużej dobre do spożycia.

Jeśli przeniosłeś je do plastikowego pojemnika lub torby do przechowywania, znacznie skrócisz jego okres przydatności do spożycia. Praktyczną zasadą jest zużycie otwartych pojemników w ciągu 3 miesięcy.

Najlepiej oznacz każdy pojemnik datą jego otwarcia. Mleko w proszku będzie zdatne do spożycia dłużej, gdy będzie trzymane z dala od światła. Przechowuj je więc w ciemnej szafce lub w nieprzezroczystym pojemniku.

Temperatura przechowywania jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość mleka w proszku. Najlepiej przechowywać je w niskiej temperaturze około 10 stopni.

Gdy temperatura jest wyższa, mleko w proszku traci smak już po kilku miesiącach, choć dzieje się to, gdy produkt regularnie jest wystawiany na temperatury w okolicach 30 stopni.

Witaminy w mleku zmniejszają się z czasem, podczas gdy inne składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany i minerały, pozostają niezmienione przez lata.

Jak stwierdzić, czy mleko w proszku należy wyrzucić?

Jeśli mleko w proszku wydziela nieprzyjemny zapach lub ma żółte zabarwienie, należy je wyrzucić, ponieważ jest zepsute.

Jeśli do opakowania dostała się wilgoć, możesz mieć do czynienia z rozwojem pleśni i bakterii. W takim przypadku również należy wyrzucić produkt.

Jeśli przenosisz mleko w proszku z oryginalnego pojemnika, oznacz je datą przydatności do spożycia, abyś wiedział, ile masz czasu na jego spożycie. 

Jeśli nie zużyjesz mleka w całości w ciągu 3 miesięcy, rozważ zapakowanie próżniowe i zamrożenie pozostałego mleka. Po odtworzeniu beztłuszczowego mleka w proszku przechowuj je w lodówce i zużyj w ciągu 5 dni.