Czy Można Pić Przeterminowane Mleko? (Ważne Informacje)

Masz w lodówce mleko po terminie i zastanawiasz się, czy możesz go bezpiecznie użyć?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli mleko jest odpowiednio przechowywane, powinno być dobre nawet 5 dni po dacie ważności. Jeśli mleko zepsuje się, picie go może wywołać problemy żołądkowe.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo mleko nadaje się do spożycia?

Nie ma uniwersalnego czasu, przez jaki mleko można bezpiecznie spożywać po upływie daty ważności. Różne rodzaje mleka mogą zachować świeżość przez różny okres.

Większość mlek jest poddawana pasteryzacji, która polega na podgrzaniu mleka w celu zabicia szkodliwych patogenów. Sprawia to, że mleko jest bezpieczniejsze do spożycia, ale nie oznacza, że można bezpiecznie przechowywać mleko poza lodówką przez dłuższy czas.

Mleko pasteryzowane powinno pozostać świeże przez 2–5 dni od daty przydatności do spożycia, a łącznie 10–21 dni od produkcji.

Istnieją różne metody pasteryzacji, które mogą dodatkowo wydłużyć okres przydatności do spożycia mleka. Na przykład mleko UHT może być dobre łącznie około 30–90 dni. Ten długi okres przydatności do spożycia wynika z wyższej temperatury ogrzewania podczas przetwarzania.

Dlaczego mleko psuje się?

Mleko naturalnie zawiera bakterie, które mogą psuć się i powodować choroby, takie jak Salmonella. Psucie się mleka jest wynikiem nadmiernego wzrostu bakterii, które pogarszają teksturę, smak i ogólną jego jakość.

Często za psucie się mleka odpowiedzialne są bakterie psychrotroficzne, które mogą namnażać się w niskich temperaturach. Produkcja mleka obejmuje kilka etapów, które mają na celu zabicie tych bakterii, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia.

Chodzi między innymi o pasteryzację, która zabija bakterie poprzez podgrzewanie.

Pasteryzacja zabija większość, ale nie wszystkie bakterie w mleku, które mogą nadal pojawiać się po przetworzeniu. Po otwarciu mleka w domu nowe bakterie mogą się do niego dostać i namnażać, ostatecznie powodując psucie się mleka.

Jak rozpoznać zepsute mleko?

Data ważności nie jest dobrym wskaźnikiem tego, czy mleko jest bezpieczne do spożycia. Aby stwierdzić, czy mleko jest dobre, należy zwrócić uwagę na zapach i smak.

Zepsute mleko wydziela kwaśny zapach, ponieważ bakterie wytwarzają kwas mlekowy. Zapach nasili się, gdy mleko stanie się niebezpieczne do spożycia. Żółty kolor, skorupy wokół krawędzi i grudki w mleku również wskazują, że jest ono zepsute.

Co może się stać, gdy wypijesz zepsute mleko?

Wypicie zepsutego mleka w małej ilości nie spowoduje poważniejszych skutków ubocznych.

Jednak spożywanie większych ilości może spowodować zatrucie pokarmowe i objawy, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka.

Jak prawidłowo przechowywać mleko?

Przechowywanie mleka ma duży wpływ na to, jak długo pozostaje ono świeże i bezpieczne do spożycia.

Kroki, jakie możesz podjąć, by wydłużyć ten czas to między innymi unikanie trzymania mleka w temperaturze pokojowej, zamykanie go szczelnie, trzymanie mleka z dala od gorących potraw, oraz utrzymywanie temperatury w lodówce w okolicach 4 stopni.