Przeterminowane Słodycze- Czy Można Je Jeść?

Masz przeterminowane słodycze i nie wiesz, czy możesz bezpiecznie je zjeść?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Przeterminowane słodycze można jeść kilka miesięcy lub nawet kilka lat po upłynięciu daty ważności. Mogą smakować inaczej, ale powinny być bezpieczne do spożycia.

Poznajmy szczegóły.

Jak długo można przechowywać słodycze?

Czas, przez jaki słodycze pozostają świeże, zależy od składników. Zazwyczaj twarde słodycze zachowują świeżość dłużej niż miękkie. Mimo to możesz przechowywać słodycze przez długi czas.

Zwykle data ważności na słodyczach jest datą, do kiedy produkt zachowa najwyższą jakość, jednak zwykle słodycze są dobre nawet kilka miesięcy po tej dacie.

Oto najpopularniejsze słodycze i okres, kiedy są najwyższej jakości.

Rodzaj słodyczaNajwyższa jakość
Czekolada mleczna i białaDo 1 roku
Gorzka czekoladaDo 2 lat
Czekolada z owocami lub orzechami8–10 miesięcy
Czekolada z karmelem6–8 miesięcy
Kremy czekoladowe lub trufle3–4 miesiące
Twarde cukierki i lizaki1 rok
Pianki6–8 miesięcy
Żelki i gumy rozpuszczalne1 rok

Jak stwierdzić, czy stare słodycze nadal będą dobre?

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy stare słodycze nadal będą dobrze smakować, jest obserwacja ich oraz test zapachu. 

Kiedy słodycze się starzeją lub są wystawiony na działanie ciepła, lub wilgoci, cukier lub tłuszcz, z którego są zrobione, może się rozkładać, krystalizować lub zmieniać. Jeśli tak się stanie, powinieneś być w stanie wykryć zmiany.

Wygląd słodyczy, które przekroczyły najwyższą jakość, różni się w zależności od rodzaju. Stare cukierki mogą stracić swój pierwotny kształt, kolor lub teksturę.  Jednak można zjeść nawet słodycze, które nie wyglądają najlepiej.

Jedynym momentem, w którym nie powinieneś jeść słodyczy, jest sytuacja, w której zauważysz na nich pleśń.

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących starych słodyczy.

Czekolady

Stara czekolada może nie wyglądać apetycznie, ale nadal można ją bezpiecznie zjeść. Czekolada jest podatna na zjawisko zwane wykwitem cukrowym i tłuszczowym. Powodują one pojawienie się plam i przebarwień na czekoladzie, ale są one całkowicie nieszkodliwe.

Wykwit cukrowy występuje, gdy cukier krystalizuje po wystawieniu na działanie warunków zbyt zimnych, zbyt gorących lub zbyt wilgotnych. Wykwit tłuszczowy ma miejsce, gdy masło kakaowe oddziela się pod wpływem zmian temperatury.

Czekolada ze składnikami takimi jak orzechy, owoce lub karmel może zachować najwyższą jakość przez krótszy czas. Dodatki będą miały tendencję do psucia się wcześniej niż czekolada.

Jeśli Twoja czekolada wydaje się sucha i krucha, prawdopodobnie została poddana działaniu wysokiej temperatury. Nadal można ją bezpiecznie jeść, chociaż może nie smakować tak dobrze.

Twarde cukierki

Twarde cukierki wykonane są prawie w całości z cukru, słodkich syropów i aromatów.

Jeśli twardy cukierek zostanie wystawiony na działanie ciepła i wilgoci, cukier może krystalizować i może stać się lepki na zewnątrz. Nadal można bezpiecznie jeść, jeśli nie przeszkadza ci lepkość.

Żelki

Kiedy żelki psują się, mogą pękać, odbarwiać się, zmieniać kształt lub lepić się. Możesz również zauważyć, że kolor jest zmieniony. Wszystkie te problemy mogą wystąpić z powodu nadmiaru ciepła i wilgoci.

Jeśli zauważysz kryształki cukru na powierzchni żelek lub żelków, prawdopodobnie minęła już ich świetność, ale nadal możesz je bezpiecznie jeść.

Jak przechowywać słodycze, by były dobre przez długi czas?

Słodycze dłużej zachowują świeżość, jeśli odpowiednio je przechowujesz. W oryginalnym opakowaniu zachowują one najwyższą jakość najdłużej.

Słodycze należy przechowywać w hermetycznym pojemniku lub bezpiecznie zamkniętej torebce z zamkiem błyskawicznym w chłodnym, suchym miejscu, jeśli zostały wcześniej otwarte.

Możesz również schłodzić lub zamrozić słodycze, chociaż niektóre mogą doświadczać zmian w teksturze lub kolorze z powodu wystawienia na działanie wilgoci.

Unikaj przechowywania cukierków w pobliżu źródła ciepła, na przykład w pobliżu kaloryfera lub grzejnika. 

Przechowywanie cukierków w lodówce lub zamrażarce wydłuży ich świeżość średnio o kilka miesięcy.

Umieść cukierki w torebkach z zamkiem błyskawicznym lub hermetycznych pojemnikach, aby nie zbierały żadnych zapachów ani smaków z innych produktów w lodówce. Uważaj, aby nie mieszać ze sobą miękkich cukierków i twardych cukierków.

Każdy rodzaj czekolady może być przechowywany w lodówce lub zamrażarce. Czekolada będzie wyglądać i smakować tak samo po rozmrożeniu, lub ogrzaniu do temperatury pokojowej.

Żelki i podobne można bez problemu przechowywać w lodówce, a nawet je zamrozić. Aby je rozmrozić, wystarczy położyć je na blacie i pozwolić im ogrzać się do temperatury pokojowej.