Czy Można Pić Przeterminowane Zioła? (Rumianek, Melisa, itp.)

Zauważyłeś, że Twoja herbata ziołowa jest przeterminowana?

W tym artykule zobaczysz, czy można bezpiecznie pić zioła, które są po terminie.

Czy można pić przeterminowaną herbatę ziołową?

Herbata ziołowa może być spożyta po upływie terminu przydatności. O ile na torebce nie ma pleśni, taką herbatę można pić do 24 miesięcy po upływie terminu ważności.

Data przydatności do spożycia na pudełkach z herbatą odnosi się bardziej do smaku herbaty niż do rzeczywistej daty ważności. Oznacza to, że picie herbaty po upływie terminu przydatności do spożycia niekoniecznie jest szkodliwe.

O ile nie ma pleśni lub robaków, które znalazły się w torebce, nie musisz się zbytnio martwić, że zachorujesz po wypiciu przeterminowanej herbaty.

Jak długo można przechowywać herbatę ziołową?

Torebki z herbatą ziołową zachowują optymalny smak do 6 miesięcy od daty przydatności do spożycia, ale należy je wyrzucić 24 miesiące po upływie daty przydatności do spożycia, ponieważ smak znacznie się pogorszy. 

Aby herbata typu rumianek, melisa, czystek, czy pokrzywa smakowała dobrze jak najdłużej, powinna być odpowiednio przechowywana w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym i wolnym od wilgoci miejscu.

Aby prawidłowo przechowywać herbatę, możesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Trzymaj herbatę z dala od bezpośredniego światła słonecznego
  • Przechowuj herbatę w nieprzezroczystym słoiku lub puszce
  • Przechowuj ją z dala od wilgoci
  • Zmniejsz przepływ powietrza za pomocą szczelnie zamkniętego pojemnika
  • Oddziel smaki herbaty, aby ich nie mieszać
  • Przechowuj herbatę z dala od źródeł ciepła i nadmiaru ciepła

Nieprzestrzeganie tych wytycznych dotyczących przechowywania może prowadzić do nadmiernej ekspozycji na wilgoć, powietrze i światło. Może to spowodować utratę smaku, możliwy rozwój pleśni i nieprzyjemny zapach.

Herbata ziołowa jest nieco bardziej narażona na utratę smaku niż inne herbaty, ponieważ nie jest to herbata, a raczej suszone kwiaty, zioła i owoce, co sprawia, że jest bardziej podatna na pleśń i ogólny rozkład.

Po czym poznać, że herbata ziołowa jest przeterminowana?

Prawie wszystkie herbaty ziołowe mają datę przydatności do spożycia na opakowaniu, informującą, kiedy herbata nie będzie już tak aromatyczna.  

Istnieje kilka charakterystycznych oznak, że Twoja herbata ziołowa może być zepsuta.

  1. Z herbaty wydobywa się dziwny zapach. Ten zapach można opisać jako kwaśny, stęchły lub po prostu inny niż zwykle.
  2. Na torebce herbaty znajduje się pleśń. Pleśń możesz zauważyć najpierw na pudełku. Nawet jeśli widzisz pleśń tylko na kilku liściach herbaty, lepiej wyrzucić całe pudełko, aby uniknąć zachorowania.
  3. Herbata straciła większość lub całość swojego pierwotnego smaku i zapachu. Sama herbata niekoniecznie musi być zepsuta, ale nie chcesz pić niezbyt dobrej w smaku herbaty.
  4. Pudełko z herbatą ma ponad 3 lata i było wcześniej otwierane. Nawet jeśli wszystko z herbatą wydaje się w porządku i nie ma brzydkiego zapachu ani pleśni, to lepiej dla bezpieczeństwa wyrzucić herbatę ziołową, która jest starsza niż 3 lata.

Co może się stać, gdy wypijesz przeterminowaną herbatę ziołową?

Herbata ziołowa, której data przydatności do spożycia wygasła, nie powinna wywoływać choroby, chyba że zauważysz oznaki pleśni. Jeśli herbata wygląda dobrze, możesz ją pić, ale nie będzie już tak aromatyczna.

Jeśli herbata była przechowywana w nieco wilgotnym środowisku, musisz dokładnie sprawdzić, czy nie ma na niej pleśni. Pleśń może zacząć rosnąć na samym pudełku lub torebce, zanim dostanie się do herbaty.

Jeśli zauważysz pleśń na herbacie, nie pij jej, ponieważ możesz nabawić się problemów żołądkowych.

Musisz także upewnić się, że żadne robaki nie dostały się do herbaty. Spożycie robaka również może wywołać problemy.

Dla bezpieczeństwa, jeśli zdecydujesz się wypić herbatę po upływie daty ważności, parz ją przez co najmniej 5 minut w wodzie o temperaturze co najmniej 80 stopni, co powinno zabić bakterie.