Masz przeterminowany cukier i nie wiesz, czy możesz go bezpiecznie użyć?
Oto co musisz wiedzieć.
Czy cukier może się przeterminować?
Cukier może się przeterminować, ale nie zepsuje się przez kilka lat, jeśli jest trzymany w suchym i chłodnym miejscu.
Cukier nie psuje się szybko ze względu na to, że jest substancją higroskopijną i absorbuje cząsteczki wody. Gdy bakterie znajdują się w cukrze, proces osmozy sprawia, że woda w bakteriach jest wyciągana przez cukier, a bakterie umierają z odwodnienia.
Wiele osób myśli, że jeśli w cukrze tworzą się grudki, to jest on przeterminowany, ale nie jest to prawda. Grudki nie są oznaką zepsutego cukru i można je po prostu rozbić.
Data przydatności do spożycia cukru często mówi nam o tym, kiedy cukier może się zbrylić i stracić swoją jakość, ale gdy data ta wygaśnie, cukier nadal będzie bezpieczny do spożycia.
Cukier zachowuje najlepszą jakość przez około dwa lata od wyprodukowania, ale jeśli trzymasz go z dala od wilgoci, ciepła i szkodników, to może być zdatny do spożycia przez wiele lat.
Kiedy powinieneś wyrzucić cukier?
Wyrzucanie cukru nie powinno się właściwie zdarzać, ale są pewne przypadki, kiedy należy to zrobić.
Jeżeli w cukrze znajduje się pleśń lub inny niepokojący wzrost organiczny, powinieneś natychmiast wyrzucić taki produkt.
Wyrzuć cukier również wtedy, gdy w środku są żywe lub martwe owady, lub robaki, choć są to rzadkie sytuacje.
Warto również wyrzucić cukier wtedy, gdy nie pachnie najlepiej. Śmierdzący cukier nie jest szkodliwy, jednak może zepsuć smak potraw, herbaty, czy kawy. Brzydko pachnący cukier to jedynie oznaka tego, że wchłonął zapach innej żywności.
Jak prawidłowo przechowywać cukier?
Cukier najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Po otwarciu opakowania najbezpieczniej jest przesypać cukier do hermetycznego pojemnika.
Jeśli chcesz maksymalnie przedłużyć życie cukru, przesyp go do hermetycznego pojemnika, ponieważ papierowe torby, w których jest zwykle sprzedawany nie chronią przed wilgocią i w nieodpowiednich warunkach może rozwinąć się pleśń.
Dodatkowo hermetyczny pojemnik chroni cukier przed owadami i niechcianymi zapachami.
Podsumowanie
Jeśli cukier jest przeterminowany, ale nie ma w nim pleśni, ani owadów, to można go używać nawet kilka lat po dacie ważności. Przeterminowany cukier może się zbrylać, jednak grudki wystarczy tylko rozbić.