Przeterminowany Cynamon- Czy Można Go Użyć?

Czy przeterminowany cynamon może Ci zaszkodzić?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat przeterminowanego cynamonu.

Jak długi jest okres przydatności do spożycia cynamonu?

Okres przydatności do spożycia przypraw jest bardzo długi. Cynamon mielony może być przydatny do spożycia przez 2-4 lata, jeśli jest przechowywany odpowiednio.

Zazwyczaj data ważności cynamonu nie mówi nam o tym, kiedy produkt się zepsuje, tylko kiedy straci swoją najlepszą jakość. Warto założyć, że można używać cynamonu przez przynajmniej rok od daty utracenia ważności.

Jak stwierdzić, czy cynamon jest zepsuty?

Suszone przyprawy, takie jak cynamon, zachowują świeżość przez długi czas, jednak w miarę upływu czasu smak powoli zanika. Nieodpowiednie przechowywanie, takie jak nadmiar wilgoci i ciepła, przyspiesza ten proces.

Najlepiej jest więc wyrzucić cynamon, jeśli poczujesz, że ma słaby zapach i jego smak nie jest już tak intensywny.

Jeżeli w opakowaniu cynamonu zauważyłeś pleśń lub inny niepokojący wzrost, najlepiej jest taki produkt wyrzucić, ponieważ ryzykujesz zatruciem pokarmowym.

Sporo osób wyrzuca też zbrylony lub twardy cynamon, jednak jeśli nie utracił swoich walorów smakowych i zapachowych warto po prostu rozbić grudki łyżką i nadal używać bezpiecznie cynamonu.

Jak prawidłowo przechowywać cynamon?

Cynamon można przechowywać w oryginalnym opakowaniu, jednak zaleca się przechowywanie go w hermetycznym pojemniku, gdzie jest chroniony przed wilgocią.

W trzymaniu cynamonu najważniejsze jest to, aby był w chłodnym, suchym miejscu, z dala od wilgoci, ciepła i światła słonecznego. W związku z tym najlepiej trzymać go w szafce kuchennej lub spiżarni.

Gdy używasz cynamonu, warto go albo posypać, albo nabrać za pomocą czystej i suchej łyżki, aby zapobiec przedostaniu się wilgoci i zarazków.

Podsumowanie

Przeterminowany cynamon może być używany nawet ponad rok po upływie daty ważności, jeśli nie ma na nim pleśni i nie utracił pierwotnego smaku i zapachu.