Przeterminowany Dżem- Czy Można Go Bezpiecznie Zjeść?

Masz przeterminowany dżem i nie wiesz, czy możesz go zjeść bez skutków ubocznych?

W tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości.

Czy dżem może się zepsuć?

Dżem jak każdy inny produkt może się zepsuć, jednak największym wyzwaniem jest stwierdzenie, czy jest jeszcze zdatny do spożycia, czy nie.

Większość producentów ustala datę przydatności do spożycia na 12 miesięcy w przypadku przechowywania w typowych warunkach w temperaturze pokojowej, jednak zwykle po 12 miesiącach dżem nadal będzie nadawał się do spożycia.

Jak długo dżem jest zdatny do spożycia?

Większość dżemów ma trwałość 6-12 miesięcy, zanim osiągnie datę przydatności do spożycia podaną na opakowaniu. Jednak ta data jest tylko szacunkowym okresem i nie musi oznaczać, że dżem jest zepsuty.

W rzeczywistości jest to okres, w którym producent szacuje, że dżem będzie najlepszej jakości.

W zależności od przechowywania dżemu może on zachować świeżość przez kolejny rok lub dłużej po upływie terminu ważności. Trwałość dżemu zależy też od ilości cukru w produkcie. Im więcej cukru w ​​dżemie, tym dłużej zachowuje on świeżość.

Okres, przez który dżem zachowuje świeżość, zależy również od tego, czy jest otwierany i przechowywany w oryginalnym opakowaniu. 

Otwarty dżem będzie mógł być przechowywany w zamrażarce przez 6 miesięcy, a w lodówce pozostanie świeży przez 3 miesiące.

ProduktTemperatura pokojowa (nieotwarty)Lodówka (otwarty)
Dżem o niskiej zawartości cukruDo 12 miesięcy6-9 miesięcy
Domowy dżem1-2 lataDo 1 roku
Dżem bez cukruDo 9 miesięcy6-9 miesięcy

Jak sprawdzić, czy dżem się zepsuł?

Psujący się dżem, wykazuje oznaki, które są mniej lub bardziej widoczne. Za każdym razem, gdy zobaczysz podejrzane objawy, natychmiast wyrzuć produkt.

  1. Rozwój pleśni i drożdży

Pleśń rosnąca na dżemie jest bardzo widoczna, ponieważ ma inny kolor niż dżem. Podobnie drożdże będą również dość wyczuwalne.

Te dwa czynniki są szkodliwe, mogą zepsuć smak dżemu i spowodować infekcje. Ilekroć zauważysz, że dżem spleśniał, najlepszym rozwiązaniem będzie wyrzucenie go zamiast pozbywania się pleśni. 

  1. Zmiana zapachu

Jeśli dżem zmienił swój zapach sfermentowany, typu drożdże lub alkohol, może to wskazywać na psucie się. Świeży dżem ma słodki i przyjemny zapach. 

Należy zauważyć, że zmiana koloru nieotwartego dżemu niekoniecznie oznacza psucie się. W wielu przypadkach jasny dżem z czasem przybierze ciemny odcień. 

Jednak zmiana koloru jest często spowodowana brakiem konserwantów w dżemie lub mniejszą ilością cukru. Poza tym zmianie koloru może towarzyszyć niewielka zmiana smaku.

  1. Wzrost organiczny

Również organiczne narośla na dżemie mogą wskazywać, że dżem się zepsuł. 

Spożywanie przeterminowanego dżemu może być bardzo szkodliwe dla zdrowia i powodować komplikacje żołądkowe. Pamiętaj, że otwarty dżem jest bardziej podatny na psucie się niż dżem zamknięty w oryginalnym opakowaniu.

Jak poprawnie przechowywać dżem?

Sposób przechowywania dżemu określa, jak długo pozostanie świeży i bezpieczny do spożycia. Istnieje kilka sposobów przechowywania dżemu i wydłużenia jego okresu przydatności. 

Przechowywanie w spiżarni

Przechowywanie dżemu w spiżarni w temperaturze pokojowej to bezpieczny sposób na wydłużenie jego przydatności do spożycia. Najlepiej umieścić dżem w chłodnym i suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i silnych źródeł ciepła.

Dżem przechowywany w spiżarni należy jednak zużyć w ciągu pierwszych 12 miesięcy przechowywania. Ponadto słoik powinien być szczelnie zamknięty przez cały okres przechowywania. Po otwarciu należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu miesiąca.

Jednak ta metoda przechowywania nie gwarantuje, że dżem będzie zawsze najwyższej jakości. Pod koniec okresu przechowywania możesz zauważysz pleśń i inne organiczne narośla w dżemie.

Słoiki używane do przechowywania dżemu powinny być też dobrze umyte przed ich użyciem. Ma to na celu wyeliminowanie zarazków, które mogłyby łatwo przyspieszyć psucie się dżemu. 

Alternatywnie możesz wlać cienką warstwę alkoholu, takiego jak whisky, na powierzchnię dżemu, aby zmniejszyć ryzyko zepsucia.

Zamrażanie

Mrożenie jest najlepszą metodą przechowywania dżemów owocowych. 

Niektóre składniki owocowe szybko tracą ważność i mogą przyczynić się do psucia się całego produktu, dlatego zamrażanie jest dobre, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia składników dżemu. 

Mrożony dżem może zachować świeżość przez ponad 12 miesięcy, jednak zaleca się spożycie dżemu w ciągu pierwszych 6 miesięcy od zamrożenia, aby uzyskać najlepszą jakość. 

Poza tym dłuższy czas przechowywania dżemu w zamrażarce pozbawia go intensywności, wyglądu i konsystencji.

Aby zamrozić dżem, należy umieścić go w grubym, wytrzymałym szklanym słoiku. Warto zostawić około 2-3 cm wolnej przestrzeni w słoiku, ponieważ gdy dżem zamarza, rozszerza się i może rozsadzić słoik.

Co się stanie, gdy zjesz przeterminowany dżem?

Istnieje wiele zagrożeń związanych ze spożywaniem przeterminowanego dżemu. Pleśnie i elementy organiczne w dżemie mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Chociaż nie wszystkie pleśnie są szkodliwe, niektóre wytwarzają toksyny szkodliwe dla zdrowia.

Ilekroć biała pleśniowa plama zaczyna się rozwijać na powierzchni, oznacza to, że pleśń wrosła głęboko w dżem poniżej. Korzenie nie zawsze są widoczne, chociaż mogą zawierać pewne niebezpieczne toksyczne związki szkodliwe dla komórek organizmu.

Ponadto dżem jest podatny na obecność trujących czynników pleśniowych zwanych mikotoksynami. Składniki owocowe w dżemie zawierają te czynniki. Jeśli pleśnie zostaną połknięte, mogą w krótkim czasie spowodować powikłania żołądkowo-jelitowe i wymioty.

Ponadto pleśń może w dłuższej perspektywie prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, zwiększając ryzyko zachorowania na raka. Ze względu na te zagrożenia zdecydowanie zalecamy, aby zawsze wyrzucać dżemy, co do których świeżości nie jesteśmy pewni.

Podsumowanie

Jeśli dżem jest przeterminowany, ale nie ma na nim oznak psucia się, takich jak pleśń, drożdże, czy podejrzany zapach, to można spożywać go nawet do 12 miesięcy po dacie ważności.