Czy Można Wypić Przeterminowany Napój Energetyczny?

Czy przeterminowany energetyk wywoła skutki uboczne?

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, czy możesz bezpiecznie spożyć przeterminowanego energetyka.

Czy można wypić przeterminowany napój energetyczny?

Jeżeli napój energetyczny jest przeterminowany o 3-6 miesięcy, to nie utraci jakości i można go wypić. Jeśli jest przeterminowany dłużej, może być również bezpiecznie spożyty, ale jego działanie będzie osłabione.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma nic złego w piciu przeterminowanego napoju energetycznego nawet kilka miesięcy po terminie ważności wydrukowanym na puszce. 

Data ważności często pokrywa się z okresem przydatności do spożycia produktów łatwo psujących się, jednak w przypadku popularnych energetyków data ważności jest po to, aby zapewnić firmom produkującym i sprzedającym te produkty ochronę prawną. 

Twój napój energetyczny będzie smakował najlepiej w ciągu pierwszych 6-9 miesięcy od jego wyprodukowania, jednak w większości przypadków spożywanie go przez co najmniej kilka miesięcy po upływie terminu przydatności będzie bezpieczne.

Warto więc założyć, że napoje energetyczne można spożywać 3-6 miesięcy po terminie. Przez ten czas napój powinien zachować swoją jakość.

Po tym czasie składniki, które dodają energii w tych napojach, mogą zacząć tracić moc lub skuteczność, ale nie oznacza to, że produkt będzie niebezpieczny do spożycia.

Jak długo możesz spożywać otwarty napój energetyczny?

Świeżo otwarty, ale nie spożyty napój energetyczny będzie miał 2-4 dni „życia”, o ile przechowuje się go w lodówce.

Gazowane napoje energetyczne mogą stracić moc nawet przez noc.

Jeśli spożyjesz energetyka, który stał kilkanaście godzin w lodówce, to nie zauważysz zmian w smaku, ale doświadczysz tego, że efekty zwiększające energię nie będą tak silne.

Czy napoje energetyczne muszą być przechowywane w lodówce?

Napoje energetyzujące nie muszą być przechowywane w lodówce.

Proces puszkowania zapewnia tym napojom energetyzującym długi okres przydatności do spożycia, wynoszący 18-24 miesiące.

Energetyczne właściwości tych napojów będą zapewnione niezależnie od tego, czy pijesz je w temperaturze pokojowej, czy po przechowywaniu w lodówce przez dzień lub dwa. 

Jedynym momentem, w którym musisz schłodzić energetyka, jest moment, gdy go otworzyłeś, ale nie wypiłeś go do końca.

Reasumując, otworzony energetyk w temperaturze pokojowej straci swój smak i właściwości po kilkunastu godzinach. Włożony do lodówki będzie smakował dobrze i dodawał energii jeszcze przez kilka dni.

Czy są jakieś oznaki, że napój energetyczny nie nadaje się do spożycia?

Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy napój energetyczny nie nadaje się już do spożycia, jest sprawdzenie daty ważności. Jeśli jest starszy niż 3 lata, nie należy ryzykować jego wypicia.

Wówczas wszystkie dodające energii właściwości zawarte w napoju prawdopodobnie stracą na skuteczności. W tym momencie nie będzie to już napój energetyczny, więc najlepiej go wyrzucić.

Po drugie, wszelkie widoczne oznaki uszkodzenia lub korozji na puszce są oznaką, że nie powinieneś rozważać spożywania starszych napojów energetycznych.

Zardzewiałe fragmenty, brud, lub wgniecenia to oznaki, że powinieneś wyrzucić napój.

Warto też wspomnieć o tym, że jeśli otworzysz niedawno przeterminowany napój energetyczny, który pachnie, wygląda lub smakuje inaczej, niż się spodziewałeś, dobrym pomysłem jest raczej zachowanie ostrożności i wylanie go do zlewu.