Czy Można Jeść Przeterminowany Hummus? (Rozwiązane)

Zastanawiasz się nad spożyciem przeterminowanego hummusa?

W tym artykule znajdziesz wszystko na ten temat.

Czy hummus może się zepsuć?

Hummus może się zepsuć, a jego okres trwałości zależy od sposobu, w jaki jest przechowywany.

W temperaturze pokojowej:
 • Domowy hummus: 4 godziny
 • Hummus kupiony w sklepie, otwarty: 4 godziny
 • Nieotwarty: 1-3 miesiące po dacie ważności
W lodówce:
 • Domowy i sklepowy hummus: 3-5 dni
 • Hummus chłodzony, otwarty: do tygodnia
 • Hummus w lodówce, nieotwarty: 4-7 dni po dacie przydatności
W zamrażarce:
 • Domowy hummus: 2-3 miesiące
 • Hummus kupiony w sklepie, otwarty: 2-3 miesiące
 • Hummus kupiony w sklepie, nieotwarty: 6-8 miesięcy

Jak długo hummus jest przydatny do spożycia?

Żywotność hummusu zależy od różnych czynników, takich jak temperatura, rodzaj hummusu i sposób przechowywania. Zobaczmy, jak długo hummus może być zdatny do spożycia.

W temperaturze pokojowej

Istnieje ogromna różnica czasu przechowywania między otwartym i nieotwartym hummusem w temperaturze pokojowej.

Hummus jest w postaci pasty, dlatego zawiera znaczną ilość płynu. Bakterie tworzą się w wilgotnym środowisku, dlatego otwarty hummus ma tendencję do psucia się dość szybko w temperaturze pokojowej.

W przypadku domowego hummusu najlepiej nie zostawiać go otwartego na dłużej niż 4 godziny. Nie dodaje się do niego konserwantów, więc jego termin przydatności do spożycia jest znacznie krótszy.

W przypadku hummusu kupionego w sklepie może on również być zdatny do 4 godzin po otwarciu. Jeśli jest otwarty dłużej, zwiększa się ryzyko zatrucia pokarmowego.

Zwykle na produkcie jest wydrukowana data ważności. Hummus najlepiej spożyć w tym okresie, jednak można go zwykle spożyć nawet do kilku miesięcy po zalecanej dacie.

Hummus może zepsuć się szybciej, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco i wilgotno. Jeśli kupiłeś go ze sklepowej lodówki, również musisz włożyć go do lodówki.

W lodówce

Otwarty domowy, jak i kupny hummus mogą być w lodówce 3-5 dni.

W zależności od marki hummusu, data przydatności do spożycia może być różna. Jeśli zostawisz w lodówce hummus kupiony w sklepie i go nie otworzysz przed tą datą, to może być jeszcze dobry 4-7 dni.

W zamrażarce

Niska temperatura pomaga ograniczyć rozwój bakterii w hummusie.

W przypadku hummusu domowej roboty lub kupionego w sklepie, będzie on nadal dobry przez kolejne 2-3 miesiące po otwarciu i włożeniu do zamrażarki.

Jeśli kupisz hummus i zamrozisz go bez otwierania, to produkt może wytrzymać 6-8 miesięcy. Tutaj znajdziesz instrukcję jak zamrozić hummus prawidłowo.

Jak prawidłowo przechowywać hummus?

Odpowiednie metody przechowywania hummusu mogą znacznie wpłynąć na jego okres przydatności. Oto jak należy go przechowywać.

W temperaturze pokojowej

Aby przechowywać hummus w temperaturze pokojowej, musi się on znajdować w chłodnym i suchym miejscu.

Poza tym należy trzymać go z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Dzięki tej metodzie hummus może przetrwać kilka godzin w temperaturze pokojowej.

W przypadku otwartego hummusu kupionego w sklepie i domowego, należy przykryć go kawałkiem plastikowego opakowania przed przechowywaniem.

W lodówce

W przypadku hummusu kupionego w sklepie wystarczy, że po zakupie włożysz go do lodówki.

Jednak w przypadku hummusu domowego należy zachować większą ostrożność. Przed zjedzeniem go należy pamiętać, by użyć czystej łyżki do nabierania.

Ludzka ślina przenosi bakterie i powoduje zanieczyszczenie żywności.

Aby przechowywać hummus w lodówce, powinien być on w czystym, hermetycznym pojemniku ze szczelnym zamknięciem. Temperatura w lodówce powinna wynosić 4 stopnie. Należy spożyć go w ciągu tygodnia.

W zamrażarce

Możesz zamrozić hummus w hermetycznym pojemniku. Musi być on szczelnie zamknięty.

Po rozmrożeniu należy zamieszać hummus, by przywrócić jego normalną konsystencję. Należy go spożyć w ciągu 5-7 dni.

Jak stwierdzić, czy hummus się zepsuł?

 • Zmieniony zapach: Jest to ostateczny znak określający jakość hummusa. Zepsuty hummus często wydziela kwaśny lub inny nieprzyjemny zapach.
 • Dziwny smak: Najpierw powąchaj hummus i jeśli masz wątpliwości, spróbuj go. Smak zepsutego hummusu będzie odbiegał od normy.
 • Zmieniony kolor: Zepsuty hummus często ma ciemniejsze kolory. Jeśli w Twoim hummusie jest kilka kolorów oraz bąbelki na powierzchni, lepiej go nie jedz.
 • Pleśń: Pleśń to czarno-biały grzyb, które rośnie w zepsutym jedzeniu.
 • Oddzielona tekstura: Jeśli hummus jest całkowicie podzielony na różne warstwy, z dużą ilością oleju na powierzchni i gęstą pastą na dole, nadszedł czas, abyś go wyrzucił.

Jak wydłużyć okres przydatności do spożycia hummusu?

1. Dbaj o higieniczne jedzenie

Nabieraj hummus czystą łyżką. Brudne naczynia nie pomogą przedłużyć życia hummusu.

Nigdy nie wyjmuj za dużo hummusu. Za każdym razem należy podawać odpowiednią ilość hummusu, aby nie musieć odkładać resztek z powrotem.

2. Użyj folii aluminiowej

Zamiast przykrywać hummus zwykłą folią, zastąp ją folią aluminiową. Pamiętaj, aby docisnąć folię aluminiową jak najbliżej powierzchni hummusu, aby zapobiec nadmiarowi powietrza.

Ta sztuczka pomoże trochę dłużej zachować hummus.

3. Wypróbuj oliwę z oliwek

Podczas przechowywania hummusu dodaj kilka kropli oliwy z oliwek na powierzchnię. Olej stworzy swoistą barierę, dzięki czemu może spowolnić rozwój bakterii. Dodatkowo hummus będzie miał gładszą powierzchnię.

4. Zastosuj sok z cytryny

Kilka kropel soku z cytryny wystarczy, by hummus mógł wytrzymać kilka tygodni dłużej.

Sok z cytryny obniża poziom pH hummusu, ale może sprawić, że smak hummusu będzie kwaśny.

Czy można bezpiecznie jeść przeterminowany hummus?

Przeterminowany hummus jest nadal jadalny, ale nie jest bezpiecznie go jeść.

Jeśli hummus się zepsuł, jest w nim pełno bakterii i mikroorganizmów. Spożywanie takiego hummusu oznacza spożywanie organizmów wysokiego ryzyka.

Jedzenie zepsutego hummusu może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego i innych chorób.

Możesz zarazić się na przykład Salmonellą. Jej objawy to nudności, ból brzucha i biegunka. Im więcej hummusu, tym gorsze będą objawy.

Możesz również doświadczyć cięższej infekcji zwanej listeriozą, która powoduje gorączkę, bóle mięśni, bóle brzucha i osłabia układ odpornościowy.

Podsumowanie

Jeżeli hummus nie ma zmienionej tekstury, smaku i zapachu, to można spożywać go kilka dni po terminie, jednak nie jest to zalecane ze względu na ryzyko poważnego zatrucia pokarmowego.