Przeterminowany Makaron: Wszystko, Co Musisz o Nim Wiedzieć

Czy suchy makaron może się przeterminować?

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat daty ważności makaronu.

Krótkie streszczenie artykułu:

Data ważności makaronu może się skończyć, jednak produkt ten ze względu na niską zawartość wilgoci tak naprawdę nie może się przeterminować, a jedynie stracić swoją jakość po około 2 latach od upłynięcia daty ważności.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo makaron jest zdatny do spożycia?

Suchy makaron to trwały produkt. Nie zepsuje się w taki sposób jak mięso lub nabiał, czyli nie spleśnieje ani nie zgnije, gdy będzie leżał w szafce.

Jedynym zagrożeniem starego makaronu jest jedynie to, że może smakować gorzej, zwłaszcza po 2 latach od zakupu.

Producenci umieszczają na opakowaniu datę przydatności do spożycia, lecz nie jest to data ważności, tylko przypuszczenie, jak długo produkt pozostanie najlepszej jakości. W związku z tym nie warto wyrzucać przeterminowanego makaronu.

Suchy makaron nie powinien więc się nigdy przeterminować, ale może stracić na jakości po 2 latach. Nie ma potrzeby przechowywania go w lodówce ani zamrażania, ponieważ nie wydłuży to jego przydatności do spożycia.

Jeśli makaron został otwarty, powinien być dobry jeszcze przez rok.

Jeśli chodzi o ugotowany makron, można go przechowywać w lodówce maksymalnie 5 dni lub zamrozić do 2 miesięcy.

Jak rozpoznać, że makaron nie nadaje się do jedzenia?

Suchy makaron może z czasem stracić swój smak. Jeśli makaron jest odbarwiony lub pachnie zjełczałym, powinieneś go wyrzucić.

Taki makron ma zerową zawartość wilgoci i ryzyko zachorowania na rozwój bakterii jest niewielkie, ale lepiej dmuchać na zimne.

Z kolei gotowany makaron wyraźnie da do zrozumienia, że ​​jego świetność minęła. Jeśli na makaronie jest pleśń, odbarwienia, śluzowata konsystencja i nieprzyjemne zapachy, również nie wolno go jeść.

Taki makaron może być źródłem chorób przenoszonych przez żywność, jeśli zostanie zjedzony.

Jak przechowywać makaron, aby przedłużyć jego okres przydatność do spożycia?

Suchy makaron należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, aby przedłużyć jego okres przydatności do spożycia. Spiżarnia lub ciemna szafka są dobrymi miejscami. 

Możesz też przenieść makaron z oryginalnego opakowania do hermetycznego pojemnika, aby mieć pewność, że żadne szkodniki żywiące się pszenicą, np. ćmy spiżarnicze nie dostaną się do niego. 

Ugotowany makaron można przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce.