Przeterminowany Olej Kokosowy- Czy Można Go Używać?

Czy przeterminowany olej kokosowy jest bezpieczny w użyciu? Jak sprawdzić, czy na pewno jest przeterminowany?

O tym dowiesz się w tym artykule.

Jak wygląda przeterminowany olej kokosowy?

Przeterminowany olej kokosowy ma najczęściej żółtawy kolor, kruszy się, ma czarne plamy, oraz kwaśny smak i zapach. Spożycie takiego oleju w dłuższej perspektywie może wywołać uszkodzenie DNA.

Oto 5 oznak przeterminowanego oleju kokosowego

Żółty kolor

Dobry płynny olej kokosowy po zestaleniu powinien mieć klarowny kolor i mleczną biel. Jeśli zmienił kolor na żółty, prawdopodobnie jest przeterminowany.

Pokryty plamami i kruszy się

Dobry olej kokosowy ma gładką konsystencję. Olej psuje się, gdy zaczyna się kruszyć lub gdy unoszą się na nim nieznane substancje.

Czarne plamy

Małe lub ciemne plamy oleju mogą być przyczyną powstawania pleśni. Nigdy nie dowiesz się, jak bardzo pleśń już zanieczyściła olej, więc lepiej się go pozbyć.

Gorzki lub kwaśny zapach

Dobre rafinowane oleje kokosowe mają neutralny zapach, podczas gdy oleje kokosowe z pierwszego tłoczenia mają lekko słodki zapach kokosa. Jeśli olej pachnie kwaśno lub gorzko, nie nadaje się do użycia.

Kwaśny smak

Dobre rafinowane oleje kokosowe mają neutralny smak, podczas gdy oleje kokosowe z pierwszego tłoczenia zachowują swój naturalny kokosowy smak. Przeterminowany olej kokosowy często ma kwaśny smak.

Jak długo olej kokosowy jest zdatny do spożycia?

Olej kokosowy jest zdatny do spożycia przez 1-2 lata i zachowuje jakość przez co najmniej kilka miesięcy po dacie ważności, jeśli jest odpowiednio przechowywany.

Otwarcie słoika po raz pierwszy nie wpływa tak bardzo na trwałość. Jasne, wystawia olej na działanie świeżego powietrza, co może nieco przyspieszyć proces jełczenia, ale nie ma się o co obawiać, o ile nie zostawisz słoika otwartego przez dłuższy czas.

Istnieje różnica w okresie przydatności do spożycia między olejem kokosowym rafinowanym a olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia. Ten ostatni zwykle jest przydatny dłużej, ale nie ma zgody co do tego, jak długo każdy z nich jest dobry i każda marka ma własne rekomendacje.

Rafinowany olej kokosowy powinien być zdatny do spożycia przez ok. 2 lata, podczas gdy nierafinowany maksymalnie 3 lata.

Najlepiej spojrzeć na datę na etykiecie i założyć, że olej powinien wytrzymać jeszcze kilka miesięcy i zawsze sprawdzać przed użyciem, czy nadal jest w porządku.

Co się stanie, gdy spożyjesz przeterminowany olej kokosowy?

Skutki spożycia przeterminowanego oleju kokosowego nie spowodują natychmiastowej choroby, przynajmniej na krótką metę. Będą bardziej widoczne na dłuższą metę.

Szkodliwe wolne rodniki wytwarzane przez zepsuty olej mogą uszkadzać komórki DNA i tętnice. Mogą również działać jako czynniki rakotwórcze lub substancje, które mogą powodować raka.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie żywności i nigdy nie używaj zjełczałych olejów kokosowych.

Jak prawidłowo przechowywać olej kokosowy?

Olej kokosowy długo się utlenia, co oznacza, że ​​długo się psuje. Rafinowany olej kokosowy może nadawać się do spożycia 18 miesięcy, podczas gdy olej kokosowy z pierwszego tłoczenia może być dobry nawet 5 lat.

Jednak nie oznacza to, że możesz przechowywać go w dowolny sposób. Każdy olej przechowywany nieprawidłowo może zepsuć się szybciej niż zwykle.

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo przechowywać olej kokosowy:

  1. Przechowuj olej kokosowy w chłodnym, ciemnym miejscu. Wystawienie na działanie światła, ciepła i powietrza może spowodować szybkie jełczenie oleju.
  2. Olej kokosowy możesz przechowywać zarówno w spiżarni, jak i w lodówce. Może on przybierać dwie formy w zależności od temperatury, płynną i stałą. Jeśli będziesz przechowywać go w temperaturze pokojowej, będzie miał płynną konsystencję i zestali się, jeśli będzie przechowywany w lodówce. Temperatura topnienia wynosi ok. 24 ° C. .
  3. Przechowuj olej w stałej temperaturze. Wahania temperatury mogą powodować reakcje chemiczne w oleju, które mogą przyspieszyć jego zepsucie.
  4. Podczas nabierania oleju używaj czystych naczyń. Zanieczyszczenia z używanych przyborów kuchennych mogą powodować powstawanie pleśni na oleju.
  5. Zawsze trzymaj olej szczelnie zamknięty, aby uniknąć kontaktu z powietrzem, które przyspiesza utlenianie.