Znalazłeś w szafie przeterminowany olej i nie wiesz, czy możesz go używać?
W tym artykule znajdziesz wszystko na ten temat.
Czy olej może się zepsuć?
Olej kuchenny może się zepsuć. Gdy jest przechowywany zbyt długo lub w nieodpowiednich warunkach, może zjełczeć.
Zepsuty olej kuchenny zmienia aromat na gorzki lub ostry. Dodatkowo jego smak również się pogarsza.
Jełczenie oleju postępuje stopniowo i na początku smak oleju zmieni się odrobinę, by pogarszać się z czasem.
Zauważenie zmiany smaku zwykle ma miejsce, gdy olej nie jest używany przez kilka miesięcy. Najlepiej jest jednak używać oleju tak długo, jak długo jest on dobrej jakości i wyrzucanie go, gdy zacznie smakować gorzko lub ostro.
Jaki jest okres przydatności do spożycia oleju?
Oleje trzymane w odpowiednich warunkach zachowują ważność około 2 lata, jeśli są zamknięta i 6 miesięcy, jeśli zostaną otwarte.
Jest wiele rodzajów olejów kuchennych, jednak ich okres przydatności do spożycia jest zawsze zbliżony. Oleje rafinowane mają jednak zwykle dłuższą żywotność niż oleje nierafinowane.
Jeśli przechowujesz olej szczelnie zamknięty, w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła, to produkt wytrzyma długo bez utraty jakości.
Jeśli otworzysz olej, możesz go używać przez 6 miesięcy, ponieważ powietrze przyspiesza proces jełczenia.
Czy można używać przeterminowanego olej?
Tak, data ważności nie wskazuje na to, kiedy mamy pozbyć się oleju, tylko jest szacowanym czasem, kiedy może on stracić część swoich właściwości.
Gdy olej przekroczy datę przydatności, należy więc zwrócić większą uwagę na jego jakość. Przed każdym użyciem należy powąchać olej i spróbować jego smaku.
W takich sytuacjach warto zachować ostrożność, więc jeśli masz wątpliwości, lepiej wyrzucić olej.
Jak rozpoznać zepsuty olej kuchenny?
Oto, na co należy zwrócić uwagę, by stwierdzić, że olej jest zepsuty.
- Zmieniony zapach. Dobry olej ma neutralny zapach. Jeśli jest zjełczały, może pachnieć jak zmywacz do paznokci, choć może też wydzielać inny nieprzyjemny aromat.
- Gorzki lub ostry smak. Jeśli smak oleju odbiega od normy, z pewnością jest z nim coś nie tak.
- Zanieczyszczenia w butelce. Sprawdź całą butelkę pod kątem zanieczyszczeń, co również będzie oznaczało, że jest on zepsuty i nie nadaje się do spożycia.
- Zła jakość. Jeśli używasz oleju, a na powierzchni jest piana, olej pociemniał lub dymi, zanim osiągnie odpowiednią temperaturę, również lepiej go wyrzucić
Jak prawidłowo przechowywać olej?
Olej powinien znajdować się w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła. Kiedy otworzysz go po raz pierwszy, szczelnie zamknij go po użyciu.
Nie rekomenduje się trzymania oleju w lodówce, ponieważ może on zmętnieć. Najlepiej, gdy ma temperaturę pokojową.
Oleje nie lubią powietrza, ciepła i światła, dlatego nie przechowuj tego produktu w bardzo ciepłym miejscu, gdzie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Możesz przelać go do ciemnej butelki, która nie będzie przepuszczała światła.
Co może się stać, gdy spożyjesz zepsuty olej?
Przeterminowany olej może powodować choroby, w zależności od rodzaju jełczenia. Jełczenie hydrolityczne spowodowane kontaktem z wodą nie jest szkodliwe.
Jełczenie oksydacyjne spowodowane ciepłem lub światłem może powodować stres oksydacyjny w komórkach i zwiększać ryzyko chorób zwyrodnieniowych.
Co zrobić z zepsutym olejem kuchennym?
Jeżeli masz zepsuty olej, to może on posłużyć do następujących czynności:
- Smarowanie łańcucha piły
- Odstraszanie owadów
- Ochrona metalowych narzędzi
- Naprawa piszczących drzwi i zawiasów
- Usuwanie rdzy
Podsumowanie
Olej kuchenny, gdy jest nieotwarty może się zepsuć po 2 latach od terminu przydatności i po 6 miesiącach, gdy został otwarty. Jeśli nie zmienił on zapachu i smaku, to można go używać nawet po terminie.