Przterminowane Nasiona Chia: Czy Można Je Jeść?

Masz w szafce przeterminowane nasiona chia i nie wiesz, czy możesz ich bezpiecznie użyć?

Przeczytaj ten artykuł, by się tego dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli nasiona chia nie wykazują oznak psucia się, takich jak jełczenie, pleśń, wilgoć, czy gorzki smak, to można używać ich bezpiecznie nawet po terminie.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy nasiona chia mogą się zepsuć?

Nasiona chia są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, co pomaga wydłużyć ich okres przydatności do spożycia. Nasiona chia będą więc dobre nawet do 5 lat, choć najwyższą jakość zachowają rok od wyprodukowania.

Zazwyczaj ich data na torebce nie jest datą, kiedy nasiona się zepsują, ale do kiedy zachowają najwyższą jakość. Można ich więc używać, jeśli nie wykazują oznak psucia się.

Jak wyglądają zepsute nasiona chia?

Istnieje kilka charakterystycznych oznak, że Twoje nasiona chia są zepsute i należy je wyrzucić. 

Jełczenie: Nasiona chia mają długi okres przydatności do spożycia, jednak nadal mogą brzydko pachnieć lub może pojawiać się na nich pleśń.

Robaki: Robaki i inne szkodniki są przyciągane do chłodnych, ciemnych miejsc, takich jak spiżarnia, czy szafka kuchenna. Jeśli zauważysz, że robaki zaatakowały Twoje nasiona, natychmiast je wyrzuć.

Pleśń i wilgoć: Jeśli nasiona chia zawilgotnią się wewnątrz torby, z pewnością rozwinie się na nich pleśń. Jeśli tak się stanie, uznaj, że nasiona nie są dobre i wyrzuć je.

Zlepione nasiona: Jeśli nasiona przyklejają się do ścianki pojemnika lub zlepiają się w torbie, oznacza to, że są zjełczałe lub zaczynają pleśnieć.

Gorzki smak: Nasiona chia mają neutralny smak. Jeśli mają gorzki smak, nie nadają się już do jedzenia.

Czy można jeść przeterminowane nasiona chia?

Możesz jeść nasiona chia po upływie daty ważności, jeśli wyglądają i pachną normalnie. Jeśli nie zauważysz żadnych oznak zepsucia, takich jak pleśń, wilgoć, lub dziwny zapach, jedzenie nasion po terminie jest bezpieczne.

Zawsze kieruj się oceną, jeśli używasz nasion chia po terminie.

Spożywanie nasion chia po upływie ich daty ważności nie spowoduje skutków ubocznych, jeśli nasiona nie psują się. Jeśli jednak zjesz zepsute nasiona, możesz doznać zatrucia pokarmowego.

Jak przechowywać nasiona chia?

Istnieją 3 kluczowe zasady przedłużenia okresu przydatności do spożycia nasion chia.

Przechowuj w szczelnym pojemniku: Po zakupie nasion chia przenieś je do hermetycznego szklanego lub plastikowego pojemnika do przechowywania. 

Trzymaj pojemnik szczelnie zamknięty: Upewnij się, że pojemnik, w którym przechowujesz nasiona chia, jest całkowicie szczelny. Powietrze przedostające się do pojemnika może przyspieszyć proces jełczenia.

Unikaj używania łyżki: Używając nasion chia, unikaj używania łyżki, ponieważ możesz zanieczyścić nasiona i przyspieszyć proces jełczenia. Zamiast tego po prostu wysyp nasiona.

Możesz też zamrozić nasiona chia, jeśli masz ich dużą ilość. Przedłuży to ich trwałość do 10 lat. Pojemnik, w którym trzymasz nasiona powinien być zawsze suchy i zabezpieczony przed powietrzem.

Zamiast przechowywać wszystkie nasiona chia razem, możesz je zamrozić w mniejszych pojemnikach. Zapobiegnie to otwieraniu całej torby i wpuszczaniu tam powietrza.

Jeśli zamrożone nasiona chia wejdą w kontakt z zamarzniętą wodą, spowoduje to reakcję nasion i pęcznienie. Jeśli tak się stanie, nasiona zżelują się i nie będziesz mógł ich użyć.