Tortilla Po Terminie- Czy Można Ją Jeść?

Zauważyłeś, że masz przeterminowaną tortillę? Czy możesz ją bezpiecznie zjeść?

O tym dowiesz się w tym artykule.

Czy tortilla może się zepsuć?

Tortilla może się zepsuć. Jej prawidłowe przechowywanie, ochrona przed wilgocią oraz ciepłem mogą jednak wydłużyć jej termin przydatności do spożycia.

Jeśli kupujesz tortillę w sklepie, najlepiej nie otwierać jej oryginalnego opakowania, dopóki nie będziesz gotowy do spożycia. Oryginalne opakowanie producenta to najlepsza ochrona przed zepsuciem.

Po otwarciu trzymaj tortillę w hermetycznej torbie i nie wystawiaj jej na wahania temperatury oraz obszary o dużej wilgotności.

Wilgoć może prowadzić do pleśni, a ekspozycja na powietrze może wysuszyć tortillę.

Jak długo tortilla po dacie przydatności do spożycia nadaje się do zjedzenia?

To, jak długo tortilla nadaje się do zjedzenia, nawet gdy jej termin ważności zostanie przekroczony, zależy głównie od typu tortilli oraz miejsca jej przechowywania.

Tortille pszenne, pełnoziarniste oraz ze szpinakiem w temperaturze pokojowej mogą być spożyte do 1 tygodnia po terminie. Jeśli są w lodówce, mogą być zdatne do spożycia 3-4 tygodnie po dacie ważności.

Z kolei tortilla kukurydziana jest nieco bardziej wytrzymała i gdy minie termin jej ważności, można ją spożywać przez 7-10 dni, jeśli jest trzymana w szafce i nawet do 2 miesięcy, gdy jest trzymana w lodówce.

Są też tortille domowe, które od zrobienia są dobre przez kolejne 2-3 dni, oraz tydzień w lodówce.

Aby jeszcze bardziej wydłużyć okres przydatności do spożycia tortilli, możesz rozważyć zamrożenie jej, co pozwoli ci przechowywać je nawet przez 8 miesięcy. Jak to zrobić? Przeczytaj tutaj.

Otwarte tortille mogą być przydatne do spożycia równie długo, jednak należy pamiętać o tym, by przechowywać je w hermetycznym opakowaniu i nie wystawiać ich na działanie temperatury, powietrza i wilgoci.

Czy tortilla kukurydziana traci ważność?

Paczka tortilli będzie miała datę przydatności do spożycia na zewnątrz torby, co mówi o tym, jak długo tortilla zachowa najlepszą jakość.

Tortille kukurydziane mogą się zepsuć, ale co do zasady, zwykle będą zdatne do spożycia ponad tydzień po terminie, gdy są trzymane w temperaturze pokojowej lub 6-8 tygodni, gdy są trzymane w lodówce.

Tortille kukurydziane mają dłuższy okres przydatności do spożycia niż tortille pszenne, ponieważ kukurydza jest bardziej odporna na pleśń. Ponadto mąka wchłania wilgoć szybciej niż kukurydza.

Czy można jeść przeterminowaną tortillę?

Tak, możesz jeść tortillę, która przekroczyła datę przydatności do spożycia wydrukowaną na opakowaniu. Data przydatności do spożycia to po prostu szacunki producenta, jak długo według niego produkt zachowa najlepszą jakość.

Przeterminowana tortilla jest więc w pełni jadalna, choć może nie być już tak smaczna, jak wcześniej.

Jeśli tortilla się zepsuła, możesz to stwierdzić dość szybko. Spleśniała tortilla będzie bardzo nieapetyczna, a jedzenie jej może wywołać mdłości.

W większości przypadków zdrowy żołądek zniszczy wszelkie szkodliwe bakterie z niewielkiej ilości pleśni, zanim zdąży ona wyrządzić jakiekolwiek szkody.

Jeśli jednak masz nadwrażliwość pokarmową, problemy trawienne lub choroby, lub jeśli jesteś w ciąży, możesz być bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju spleśniałe jedzenie.

Zepsutą tortillę najlepiej wyrzucić, jednak jest sposób na jej uratowanie.

Jeśli pleśń znajduje się tuż przy krawędziach tortilli, możesz ją po prostu odciąć. Jeśli pleśń się rozprzestrzeniła lub na środku tortilli pojawiły się małe plamki, można ją umyć papierowym ręcznikiem nasączonym octem.

Ocet zabije większość, jeśli nie wszystkie, bakterie i wyeliminuje zapach, a także większość smaku. 

Jeśli zdecydujesz się zjeść zepsutą tortillę, zawsze dobrze jest najpierw ją ugotować. Jeśli są jakieś potencjalnie szkodliwe bakterie, użycie octu przed smażeniem przez kilka minut na patelni powinno je zabić.

Jak długo można spożywać tortillę domową?

Jeśli przygotowałeś porcję domowej tortilli większą, niż możesz zjeść, powinna one zachować świeżość do 3 dni, jeśli jest przechowywana w szafce, w hermetycznej torbie umieszczonej w chłodnym, suchym miejscu.

Domowe tortille mogą być przechowywane w lodówce do 1 tygodnia, ale również muszą być szczelnie zamknięte. Powietrze w lodówce jest bardzo suche i może sprawić, że tortilla stwardnieje.

Jeśli tak się stanie, możesz je zmiękczyć, podgrzewając je na patelni. 

Domowe tortille można również zamrozić i powinny zachować świeżość przynajmniej przez 6 miesięcy. Umieść je w torebkach w zamrażarce i nie zamrażaj ich ponownie, gdy zostaną rozmrożone.

Jak stwierdzić, czy tortilla się zepsuła?

Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy tortilla się zepsuła, jest powąchanie jej. Jeśli nie czujesz stęchłego zapachu pleśni, sprawdź tortillę pod kątem jakichkolwiek przebarwień.

Jeśli posmakujesz zgniłego smaku pleśni, twoja tortilla się zepsuła. Jeśli nie zauważysz podejrzanych sygnałów, prawdopodobnie możesz bezpiecznie zjeść tortillę.

Zwykle pleśń na tortilli pojawia się jako niebiesko-zielone plamy o różnych rozmiarach, zwykle tam, gdzie produkt był wystawiony na działanie wilgoci. 

Czasami pleśń może być biała, co jest znacznie trudniejsze do zauważenia, zwłaszcza na tortillach pszennych.

Czasami, w zależności od rodzaju tortilli i sposobu jej przechowywania, zamiast plam pleśni, duża część tortilli zmieni kolor na biały, żółty lub czarny odcień i całe opakowanie zmieni wówczas odcień.

Ten rodzaj zepsucia jest trudny do zamaskowania, więc najlepiej po prostu wyrzucić opakowanie i zaopatrzyć się w nowe.

Największym zagrożeniem dla tortilli jest wystawienie na działanie powietrza i wilgoci, więc powinieneś trzymać je w hermetycznej torbie. Możesz również owinąć je folią aluminiową, ale istnieje większe ryzyko wycieku powietrza w ten sposób.

Otwieraj torbę tylko, gdy to konieczne, ograniczając ilość powietrza z zewnątrz, które dostaje się do torby.

Staraj się nie wyjmować tortilli z torby przez dłuższy czas, a następnie przechowywać je ponownie. Zamiast tego po prostu natychmiast wyjmij to, co zamierzasz zjeść.

Jeśli to wszystko zrobisz, nawet otwarte opakowanie tortilli powinno wytrzymać w lodówce około 2–3 tygodnie, a jeśli masz szczęście i ostrożność, może nawet dłużej.

Jak przechowywać tortille?

Jeśli chcesz, aby tortille dłużej zachowały świeżość, powinny być przechowywane w lodówce.

Tortille mogą pozostać świeże przez tydzień w spiżarni lub innym miejscu o kontrolowanej temperaturze z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Jednak prawdopodobnie zbliżysz się do pełnego miesiąca bezpiecznego przechowywania, jeśli będziesz trzymać tortille w lodówce. 

Tortille można również zamrozić, a to świetny sposób na przedłużenie ich przydatności nawet do 8 miesięcy. 

Podsumowanie

Tortillę możesz zazwyczaj spożywać około 7 dni po dacie ważności lub miesiąc po terminie, gdy trzymasz ją w lodówce. Jeśli jednak zauważysz na niej pleśń lub niepokojący zapach, powinieneś ją wyrzucić.