Mleko Kokosowe: Czy Może Się Zepsuć, Jak Długo Można Spożywać?

Czy mleko kokosowe może się zepsuć? Jak długo jest dobre do spożycia?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy mleko kokosowe się psuje?

Nieotwarte mleko kokosowe może być spożyte nawet miesiąc po terminie, a jeśli jest w puszcze, to nawet rok po terminie. Otwarte mleko kokosowe nie zepsuje się w lodówce przez 7-10 dni.

Mleko kokosowe ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż produkty mleczne, ponieważ nie jest produktem mlecznym i nie zawiera laktozy. W związku z tym ma dłuższy okres przydatności.

Jednak nadal może się zepsuć, a wypicie dużej ilości takiego mleka może spowodować zatrucie pokarmowe, w tym wymioty, bóle brzucha, biegunkę i gorączkę.

Jak długo mleko kokosowe nadaje się do spożycia?

 • Nieotwarte mleko kokosowe w kartonie: Jeśli jest przechowywane zgodnie z instrukcjami, to może nadawać się do spożycia przez 6-12 miesięcy od daty produkcji. Może być też spożyte miesiąc po terminie.
 • Mleko kokosowe w puszce: Zachowuje ważność nawet 6-12 miesięcy po terminie przydatności do spożycia. Czasem można go używać do nawet 2 lat, jeśli nie jest otwarte. Otwarte mleko kokosowe w puszce należy jednak spożyć w ciągu 5-10 dni.
 • Schłodzona odmiana mleka kokosowego: Może nadawać się do spożycia przez tydzień po dacie przydatności do spożycia.
 • Otwarte mleko kokosowe: Jeśli będzie prawidłowo przechowywane w lodówce, można je spożyć przez 7-10 dni. Im gęstsze mleko, tym dłużej powinno wytrzymać.
 • Domowe mleko kokosowe: Można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.

Jak stwierdzić, czy mleko kokosowe jest zepsute?

Zanim spożyjesz mleko kokosowe, zwróć uwagę na następujące oznaki tego, że może być ono zepsute.

 • Sprawdź daty przydatności do spożycia i zobacz, czy nadal mieści się w ramach czasowych, o których wspomniano powyżej.
 • Powąchaj mleko i sprawdź, czy pachnie kwaśno lub pleśniowo. Mleko kokosowe w puszce pachnie zjełczałym, kwaśnym lub chemicznym zapachem.
 • Najpierw wstrząśnij mlekiem, a następnie wlej je do przezroczystej szklanki. Sprawdź wygląd mleka kokosowego i czy są jakieś zmiany w kolorze lub konsystencji, np. czy mleko nie jest wodniste.
 • Zepsute mleko wygląda na grudkowate, mocno oddzielone i odbarwione. Mleko kokosowe w puszce może wykazywać pleśń na powierzchni. Oczekiwana jest łagodna separacja, wystarczy trochę zamieszać.
 • Jeśli zauważysz, że nieotwarta puszka, karton lub butelka wygląda na uszkodzoną, najlepiej ją wyrzucić. Nie oznacza to, że mleko kokosowe jest zepsute, ale lepiej nie ryzykować zatrucia.
 • Jeśli nie możesz stwierdzić, czy mleko kokosowe jest zepsute na podstawie powyższych wskazówek, spróbuj go. Różne marki będą smakować inaczej, ale smak nigdy nie będzie zjełczały, kwaśny lub pleśniowy.

Jak przechowywać mleko kokosowe?

Jeśli przechowujesz nieotwarte mleko kokosowe, to trzymaj je w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w kuchennej szafce lub spiżarni. Należy trzymać je z dala od włączonych urządzeń, lub innych źródeł ciepła i światła.

Z kolei mleko otwarte trzeba trzymać w lodówce, zamykając pojemnik, w którym się znajduje. Należy trzymać je z tyłu lodówki, z dala od innych produktów spożywczych, których zapachy mogą przenosić się do mleka.

Jeśli nie możesz zamknąć oryginalnego opakowania po mleku kokosowym, możesz przelać je do hermetycznego pojemnika.

Możesz też zamrozić mleko kokosowe w tackach na kostki lodu, torebkach lub hermetycznym pojemniku. Nie jest to rekomendowana opcja, ponieważ rozmrożone mleko kokosowe będzie miało inną konsystencję i smak.