Jak Rozpoznać Zepsuty Batat (+Jak Go Przechowywać)

Nie jesteś pewien, czy Twój batat jest zepsuty?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Jak rozpoznać zepsuty batat?

Aby rozpoznać, że batat jest zepsuty, obejrzyj warzywo pod kątem pleśni. Ponadto zepsuty batat może wydzielać kwaśny zapach, stać się miękki oraz wypuszczać kiełki.

Jeśli bataty nie są odpowiednio przechowywane, mogą się łatwo zepsuć. Oto kilka charakterystycznych oznak, że bataty nie nadają się do spożycia.

 • Na batacie pojawiają się plamy pleśni. Mogą być białe, zielone lub czarne i zwykle są rozmyte. Jeśli zobaczysz pleśń na jednym batacie, najlepiej sprawdzić inne, aby zobaczyć, czy również nie zostały dotknięte.
 • Zepsute bataty mogą też wydzielać kwaśny zapach. To znak, że zaczęły gnić i nie należy ich jeść.
 • Poza tym zepsute bataty staną się papkowate i miękkie. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, najlepiej wyrzucić warzywo.
 • Jeśli batat zaczyna wypuszczać nowy wzrost, spójrz na długość kiełków. Bataty są nadal jadalne, jeśli kiełki są małe, ale jest to jednak znak, że batat się psuje i należy go jak najszybciej zużyć.

Co się stanie, jeśli zjesz zepsutego batata?

Bataty, jeśli są odpowiednio przechowywane, mogą przetrwać kilka tygodni. Ugotowane mogą stać w lodówce do czterech dni, ale po tym czasie zaczynają się psuć.

Zepsute bataty mogą powodować zatrucie pokarmowe, z objawami takimi jak nudności, wymioty i biegunka. W ciężkich przypadkach mogą również pojawić się gorączka i ból brzucha.

Większość przypadków zatrucia pokarmowego jest łagodna i ustępuje samoistnie, ale niektóre mogą być poważniejsze, dlatego warto udać się do lekarza.

Po jakim czasie batat się zepsuje?

Bataty to warzywa korzeniowe, które należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Odpowiednio przechowywane mogą nadawać się do spożycia kilka tygodni. Jeśli jednak zostaną wystawione na działanie zbyt dużej ilości światła lub ciepła, zaczną kiełkować i gnić.

To, jak długo batat wytrzyma, zależy od kilku czynników, takich jak sposób przechowywania i stopień dojrzałości, kiedy go kupiłeś.

Batat, który był przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu, przetrwa kilka tygodni, podczas gdy ten, który był przechowywany w ciepłym, jasnym miejscu, może przetrwać tylko kilka dni.

Czy można jeść bataty, które wykiełkowały?

Gdy bataty zostaną wystawione na działanie światła lub powietrza, zaczną kiełkować. Nie oznacza to jednak, że nagle staną się niejadalne.

Jeśli batat jest nadal twardy, można obciąć kiełki i go zjeść. Jeśli jednak jest papkowaty, spleśniały lub zaczął gnić, należy go wyrzucić.

Jeśli kupiłeś bataty, ale nie planujesz ich od razu ugotować, powinieneś przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu, by zmniejszyć ich szansę na kiełkowanie, a w konsekwencji zepsucie się.

Czy batat jest zepsuty, jeśli jest biały w środku?

Większość batatów jest pomarańczowa w środku, jednak istnieje kilka odmian, które mogą mieć biały, żółty, a nawet fioletowy miąższ. Jeśli więc natkniesz się na białego w środku batata, to jest on całkowicie bezpieczny do jedzenia.

Bataty o białym miąższu są tak samo pożywne, jak ich pomarańczowe odpowiedniki. Są doskonałym źródłem błonnika, witamin i minerałów i można się nimi delektować na wiele sposobów i są pożywnym dodatkiem do każdego posiłku.

Czy można bezpiecznie jeść stare bataty?

Bataty można bezpiecznie jeść, gdy są odpowiednio ugotowane. Jeśli jednak są stare i były przechowywane przez długi czas, mogą nie być tak bezpieczne do spożycia. 

Zgniły batat może zawierać szkodliwe bakterie, które mogą powodować zatrucie pokarmowe, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je ugotować i wyrzucić te, które są stare lub spleśniałe. 

Jeśli nie masz pewności, czy batat jest bezpieczny do spożycia, najlepiej nie ryzykować i wyrzucić go.

Co zrobić z zepsutym batatem?

Aby uratować batat, sprawdź go pod kątem pleśni. Jeśli zgnilizna jest nieznaczna, możesz odciąć dotknięte obszary i cieszyć się resztą warzywa. Jeśli jednak zepsuty obszar jest zbyt rozległy, najlepiej wyrzucić batat.

Jeśli masz taką możliwość, możesz wrzucić batat do kompostu. Alternatywnie, możesz wykorzystać warzywo jako nawóz do ogrodzie. Wystarczy, że posiekasz batat na kawałki, by zasilić glebę składnikami odżywczymi.

Jak kupić świeże bataty?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać świeże bataty, które będą zdatne do spożycia tak długo, jak to możliwe.

 1. Szukaj takich, które są pulchne i jędrne, z gładką skórą. Unikaj tych, które są pomarszczone lub mają skazy.
 2. Batat powinien mieć jednolity kolor na całej powierzchni. Jeśli są jakieś zielone plamy, oznacza to, że nie jest jeszcze dojrzały.
 3. Jeśli batat wydaje się miękki lub papkowaty, gdy go ściśniesz, to szybko może się zepsuć.

Jak odpowiednio przechowywać bataty?

Oto jak przedłużyć świeżość batatów.

 • Należy przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu do dwóch tygodni. Od czasu do czasu należy je sprawdzać i usuwać te, które zaczęły kiełkować lub wyglądają na zwiędłe.
 • Możesz też przechowywać je w lodówce do czterech tygodni. Aby zapobiec ich wysychaniu, zawiń je w papierowy ręcznik lub umieść w perforowanej torbie foliowej. Gdy są przechowywane w lodówce, będą musiały być wystawiane na działanie światła co kilka dni, aby nie zzieleniały.
 • W celu jak najdłuższego przechowywania, bataty można obrać, pokroić w kostkę i zamrozić. Mrożone bataty można przechowywać do 6 miesięcy.
 • Gotowane bataty można przechowywać w lodówce 4 dni. Pamiętaj, aby umieścić je w szczelnym pojemniku przed schłodzeniem.
 • Gotowane bataty można też zamrozić na okres do 6 miesięcy. Pamiętaj, aby użyć hermetycznego pojemnika i oznaczyć go datą przed zamrożeniem.