Czy Można Spożyć Przeterminowaną Kreatynę? (Rozwiązane)

Chcesz wiedzieć, czy można spożyć kreatynę po terminie?

Przeczytaj ten artykuł:

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli kreatyna nie zmieniła koloru, zapachu, ani smaku, to można ją brać nawet 2 lata po upłynięciu terminu ważności. Jeśli jest zbrylona, to nie jest to oznaka psucia się, tylko wilgoci.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak długi jest termin ważności kreatyny?

Kreatyna ma datę ważności przypadającą na 2–3 lata od wyprodukowania. W większości przypadków może być dobra jeszcze dłużej, zwłaszcza kreatyna w proszku, która jest bardzo stabilna i nie psuje się łatwo nawet w wysokich temperaturach.

Kreatyna w proszku wykazuje oznaki psucia się dopiero po około 4 latach i to nawet przy przechowywaniu jej w temperaturze 60 °C.

Tak więc kreatyna wytrzyma nawet 2 lata po upływie terminu ważności, jeśli jest przechowywana w chłodnych i suchych warunkach. Kreatyna w płynie jest dużo mniej stabilna i zwykle psuje się od razu po terminie ważności.

Co się stanie, gdy spożyjesz przeterminowaną kreatynę?

Kreatyna jest uważana za bezpieczną do spożycia nawet po terminie. Monohydrat kreatyny jest bardzo stabilny i przetrwa kilka lat dłużej niż data ważności i nie powinien powodować żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Należy zauważyć, że kreatyna, która zbryliła się, nie jest przeterminowana. Zbrylenie się to znak, że była wystawiona na wilgoć, ale można ją spożywać.

Jeśli pojemnik z kreatyną był otwarty przez kilka dni w temperaturze pokojowej lub wystawiony na działanie sporej ilości płynu, również może stracić moc, ale produkt jest dobry do spożycia.

Jeśli jednak zauważysz, że kreatyna zmieniła kolor, nabrała silnego zapachu lub nietypowo smakuje, najlepiej jej nie brać. Takie zmiany mogą wskazywać na obecność bakterii, ale ich normalne występowanie jest bardzo mało prawdopodobne, chyba że suplement był otwarty przez wiele dni.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące przyjmowania przeterminowanej kreatyny, lepiej kupić nowe opakowanie.

Jak należy przechowywać kreatynę?

Kreatynę należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Sproszkowana kreatyna jest bardzo stabilna i można ją przechowywać nawet w bardzo wysokich temperaturach.

Suche warunki przechowywania są ważniejsze niż temperatura. Wilgoć z powietrza zawsze może dostać się do pojemnika z kreatyną, gdy nie jest odpowiednio uszczelniony lub podczas regularnego użytkowania. 

Jeśli kreatyna była wystawiona na działanie wilgoci, to wilgoć może ją rozkładać znacznie szybciej.